Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

2019

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
5:00 - 6:00 Tap I- Monday- Claudia8+CDH3:00 - 4:003-3:45 Beg Tumbling- Tuesday- Joanna 6-10JS2:15 - 3:152:15-3:00pm Tiny Dancers- Wednesday- Carissa- NOW FORMING2 yrs-3Guest 4:00 - 5:00 Beginning Jazz- Thursday - Shauna NOW FORMING7-11ST4:30 - 5:30 Boys Beginning Hip Hop- Friday- Josh9+JB
3:00 - 4:003:00 Open Jazz - Monday - Carissa9+CCJ3:00 - 4:003-3:45 Pre-Ballet I- Tuesday NOW FORMING 4-6Guest 3:00 - 4:003-3:45pm Tiny Tap- Wednesday- Tiffany NOW FORMING4Guest 4:15 - 5:154:15-5:00 Pre Ballet II - Thursday- Carissa NOW FORMING4-7Guest 4:00 - 4:30 Open Hip Hop Tricks- Friday -Josh9+JB
3:15 - 4:153:15-4 Lil Hip Hop - Monday- Charlaine5-8CB3:45 - 4:453:45-4:30 - Beginning Ballet - Tuesday - Carissa8+CCJ3:00 - 4:003:00 Open Jazz- Wednesday - Nicole9+NT*6:00 - 7:30Advanced Hip Hop- Thursday - Tina 13+TS*10:30 - 11:3010:30-11:15 Pre Ballet II - Friday - Taylor6-7TNS*
3:15 - 4:153:15-4:00 Beg. Tap-Monday -Claudia4-10CDH5:30 - 6:305:30-6:15pm Lil Hip Hop- Tuesday- Charlaine- NOW FORMING6-8Guest 4:00 - 5:004-5:30 Ballet II-III Wednesday- Nicole9+NT*4:00 - 5:00Ballet I-I/II- Thursday- Wendy8+WS*11:15 - 12:1511:15-12:00 Pre Jazz- Friday- Taylor 4-6TNS*
4:00 - 5:004-4:45 Pre Ballet I- Monday - Carissa4-6CCJ4:00 - 5:00Ballet I - Tuesday- Wendy NOW FORMING8+Guest 4:15 - 5:154:15-5 Pre Ballet I- Wednesday- Taylor4-6TNS*5:00 - 6:30Ballet III-VI - Thursday - Nicole10+NT*1:00 - 1:301:00-1:30 Tiny Ballerinas- Friday- Taylor 2 yrs-3TNS*
6:15 - 7:156:15-7:00 Beginning Ballet - Monday- Shauna8-12ST5:00 - 6:00Ballet I-I/II - Tuesday- Wendy8+WS*5:00 - 6:005-5:45 Pre Ballet II Wednesday-Taylor4-8TNS*3:00 - 4:00Beg. Ballet- Thursday- Wendy - NOW FORMING8-13Guest 4:30 - 5:304:30-5:15 Jazz I/II-II Friday- Taylor10+TNS*
4:00 - 5:00Ballet I-I/II- Monday - Nicole 8+NT*3:30 - 5:00Ballet II-II/III- Tuesday- Ms. Alex10+AB*5:15 - 6:305:30-6:30 Pointe/Variations- Wednesday- Nicole9+NT*5:00 - 6:00Beg. Hip Hop - Thursday - Tina9-12TS*9:45 - 10:459:45-10:30 Lil Hip Hop- Friday- Rylie 5-7RS
5:00 - 7:00Ballet II/III-VI- Monday- Nicole9+NT*7:00 - 8:30Ballet III-IV - Tuesday - Robyn11+RH5:45 - 6:455:45-6:30 Beg. Jazz- Wednesday- Taylor6-10TNS*10:15 - 11:15Beg.Teen/Adult Ballet- Thursday- Wendy 10+WS*9:45 - 10:459:45-10:30 Pre Ballet I- Friday- Taylor4-6TNS*
4:00 - 5:00Beg. Hip Hop- Monday- Josh8-13JB4:30 - 5:30Beginning Hip Hop- Charlaine7-12CB6:30 - 7:306:30-7:30 Jazz I/II-II Wednesday- Taylor11+TNS*3:00 - 4:00Broadway Jazz - Thursday- Carissa7+CCJ6:30 - 7:00Adv. Pointe- Friday- Katherine12+KB*
5:00 - 6:00Beg. Teen Hip Hop -Monday- Josh13+JB6:00 - 7:00Breakdance- Tuesday -Ben8-11BQ*5:00 - 6:00Ballet I- Wednesday- Wendy8+WS*5:00 - 6:00Open Jazz -Thursday- Shauna8+ST7:00 - 8:00BALLROOM- Daddy Daughter13+NT*
5:30 - 6:30BeginningTumbling- 5:30-6:15 Monday- Clarity NOW FORMING7+Guest 6:00 - 7:00Jazz II-III- Tuesday- Kylie11+KK5:00 - 6:00Beginning Teen Jazz - Wednesday- Amberly - NOW FORMING11+Guest 7:30 - 8:30PrePro Technique - Thursday - Nicole12+NT*4:00 - 5:30Ballet II/III-VI - Friday- Nicole9+NT*
7:00 - 8:00Jazz I-I/II - Monday - Shauna NOW FORMING10+ST5:00 - 6:00Open Contemporary- Tuesday - Kylie10+KK6:00 - 6:30Pre/Beg Pointe- Wednesday- Wendy10+WS*6:00 - 7:00Teen Ballet - Beg.- Level 1 Thursday - Shauna13-18ST4:30 - 5:30Ballet I- Friday- Katherine8+KB*
3:00 - 4:00Jazz II - Monday - Nicole11+NT*7:30 - 8:30Open Hip Hop - Tuesday -Auseyana10+AMG6:00 - 7:00RENTAL- Mona Rose6 moGuest 4:00 - 5:00Youth/Teen Hip Hop 2 - Thursday - Tina10+TS*3:00 - 4:00Ballet II - Friday - Nicole 8+NT*
7:15 - 8:45Jazz II- Monday- George13+GO*3:00 - 4:00Open Lyrical- Tuesday- Amberly - NOW FORMING12+Guest 6:30 - 7:00Beg Pointe- Friday- Nicole8+NT*
4:00 - 5:00Tap II- Monday- Claudia12+CDH7:00 - 8:00Teen Breakdance - Tuesday - Ben12+BQ*3:30 - 4:30Beg. Ballet- Friday - Katherine NOW FORMING8-12Guest
6:00 - 7:00Teen/Youth Hip Hop 2- Monday- Josh 10+JB4:00 - 5:00Teen Hip Hop 1- Tuesday - Tina 13+TS*5:30 - 6:30Beg. Leaps & Turns- Friday- Kylie7+KK
5:00 - 6:00Youth Hip Hop 1- Tuesday- Tina 8-13TS*12:00 - 1:00Beginning Ballet - Friday- Taylor8-12TNS*
6:00 - 7:30Youth Hip Hop 3- Tuesday - Tina10-12TS*11:00 - 12:00Beginning Hip Hop- Friday- Rylie 7-10RS
5:30 - 6:30Intermediate Pas de Deux- Friday, - Nicole13+NT*
2:00 - 3:00Jazz 2/3 - Friday - Taylor 10+TNS*
3:00 - 4:00Jazz I - Friday - Taylor9+TNS*
5:30 - 6:30Jazz I- I/II - Friday- George9+GO*
6:30 - 7:30Open Contemporary- Friday- Kylie10+KK
6:30 - 7:30Open Hip Hop- Friday- Josh10+JB
3:00 - 4:00Open Lyrical - Friday- Amberly NOW FORMING12+Guest
7:00 - 8:00PreProfessional Meeting13+NT*

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 9:45Autism Movement Therapy16+Guest
9:45 - 10:30Autism Movement Therapy- under 16 years6-15Guest
9:45 - 10:30Special Needs Movement 2 3-16Guest
9:00 - 11:00zumba NOT ASSOCIATED WITH DUNAMIX6 moGuest