Welcome                  Login
     
Welcome to Dunamix! We look forward to our time with you. You can download our welcome packet by going to the registration page on our website. If you have any questions, feel free to call us 951-230-8746 or send us an email at DunamixDanceProject@gmail.com

God bless you!!!

Frank and Nicole Thomas
Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

2019

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
3:00 - 4:003:15-4:00 Beg. Tap-Monday -Claudia4-10CDH9:00 - 10:009:00-9:45 Pre Ballet I- Tuesday- Miss Jaime NOW FORMING4-6Guest 2:15 - 3:152:15-3:00pm Tiny Dancers- Wednesday- Carissa- NOW FORMING2 yrs-3CCJ10:15 - 11:15Beg.Teen/Adult Ballet- Thursday- Wendy 10+WS*9:45 - 10:459:45-10:30 Lil Hip Hop- Friday- Rylie 5-7RS
3:00 - 4:00Jazz I- Monday- Sierra 8+SC*3:00 - 4:003-3:45 Beg Tumbling- Tuesday- Joanna - OPENS IN MARCH6-10JS3:00 - 4:003-3:45pm Tiny Tap- Wednesday- Tiffany NOW FORMING4TW3:00 - 4:00 Jazz I/II Thursday- Sierra7+SC*9:45 - 10:459:45-10:30 Pre Ballet I- Friday- Taylor4-6TNS*
3:00 - 4:00Jazz II - Monday - Nicole11+NT*3:00 - 4:003-3:45 Pre-Ballet I- Tuesday- Sierra 4-6SC*3:00 - 4:00Open Modern - Wednesday - Monica10+MJ3:00 - 4:00Beg. Ballet- Thursday- Wendy 8-13WS*10:30 - 11:3010:30-11:15 Pre Ballet II - Friday - Taylor6-7TNS*
3:15 - 4:153:15-4 Lil Hip Hop - Monday- Serena 5-7SS3:00 - 4:00Open Lyrical- Tuesday- Amberly - NOW FORMING12+ARG4:00 - 5:15Ballet II-III Wednesday- Monica9+MJ3:00 - 4:00Praise Hula- Thursday - Lexi 7+LD11:00 - 12:00Beginning Hip Hop- Friday- Rylie 7-10RS
4:00 - 5:004-4:45 Pre Ballet I- Monday- Sierra4-6SC*3:30 - 5:00Ballet II-II/III- Tuesday- Ms. Alex10+AB*4:00 - 5:00Beg. Ballet- Wednesday- Wendy 8-12WS*4:00 - 5:00 Beginning Jazz- Thursday - Sierra7-11SC*11:15 - 12:1511:15-12:00 Pre/Beginning Jazz- Friday- Taylor 4-8TNS*
4:00 - 5:00Ballet I-I/II- Monday - Nicole 8+NT*3:45 - 4:453:45-4:30 - Pre Ballet II- Tuesday- Sierra6-7SC*4:15 - 5:154:15-5 Pre Ballet I- Wednesday- Taylor4-6TNS*4:00 - 5:00Ballet I-I/II- Thursday- Wendy8+WS*12:00 - 1:0012-12:45 Beginning Ballet - Friday- Taylor8-12TNS*
4:00 - 5:00Beg. Hip Hop- Monday- Serena 8-13SS4:00 - 5:00Ballet I/II - Tuesday- Wendy8+WS*5:00 - 6:005-5:45 Pre Ballet II- Wednesday-Taylor6-7TNS*4:00 - 5:00Youth/Teen Hip Hop 2 - Thursday - Tina10+TS*12:45 - 1:4512:45-1:30 Tiny Ballerinas- Friday- Taylor 2 yrs-3TNS*
4:00 - 5:00Tap II- Monday- Claudia12+CDH4:00 - 5:00Teen Hip Hop 1- Tuesday - Tina 13+TS*5:00 - 6:00Ballet I- Wednesday- Wendy8+WS*4:15 - 5:154:15-5:00 Pre Ballet I - Thursday- Carissa4-7CCJ2:00 - 3:00Jazz 2/3 - Friday - Taylor 10+TNS*
4:45 - 5:454:45-5:30 Beginning Jazz - Monday Clarity5-9CT4:30 - 5:30Beginning Hip Hop- Tuesday- Serena7-12SS5:00 - 6:00Beginning Teen Jazz - Wednesday- Amberly11+ARG5:00 - 6:30Ballet II- II/III- Thursday - Wendy10+WS*3:00 - 4:00Ballet II - Friday - Nicole 8+NT*
5:00 - 6:00 Tap I- Monday- Claudia8+CDH5:00 - 6:00Ballet I- Tuesday- Wendy7+WS*5:15 - 6:30Ballet III-VI- Wednesday- Monica9+MJ5:00 - 6:30Ballet III-VI - Thursday - Nicole10+NT*3:00 - 4:00Jazz I - Friday - Taylor9+TNS*
5:00 - 6:30Ballet II/III-VI- Monday- Nicole9+NT*5:00 - 6:00Open Contemporary- Tuesday - Sierra10+SC*6:00 - 7:005:45-6:30 Beg. Jazz- Wednesday- Taylor6-10TNS*5:00 - 6:00Beg. Hip Hop - Thursday - Tina9-12TS*3:00 - 4:00Open Lyrical - Friday- Amberly12+ARG
5:00 - 6:00Beg. Teen Hip Hop -Monday- Brandon / Josh13+JB/BH5:00 - 6:00Youth Hip Hop 1- Tuesday- Tina 8-13TS*6:00 - 6:30Pre/Beg Pointe- Wednesday- Wendy10+WS*5:00 - 6:00Open Jazz -Thursday- Sierra10+SC*3:30 - 4:30Beg. Ballet- Friday - Katherine7-12KB*
5:30 - 6:305:30-6:15 Begininng Jazz- Monday- Clarity7-10CT5:30 - 6:305:30-6:15pm Lil Hip Hop- Tuesday- Serena- CLASS FORMING- ENROLL IF INTERESTED!6-8SS6:00 - 7:00RENTAL- Mona Rose6 moGuest 6:00 - 7:30Advanced Hip Hop- Thursday - Tina 13+TS*4:00 - 4:30 Open Hip Hop Tricks- Friday 9+JB
5:30 - 6:30BeginningTumbling- 5:30-6:15 Monday- Clarity7+CT6:00 - 7:00Breakdance- Tuesday -Ben8-11BQ*6:45 - 7:456:30-7:30 Jazz I/II Wednesday- Taylor11+TNS*6:00 - 7:00Teen Ballet - Beg.- Level 1 Thursday - Sierra13-18SC*4:00 - 5:30Ballet II/III-VI - Friday- Nicole9+NT*
6:00 - 7:00Teen/Youth Hip Hop 2- Monday- Brandon/Josh 10+JB/BH6:00 - 7:00Jazz II-III- Tuesday- Sierra9+SC*6:30 - 7:30Open Creative Worship- Thursday- Nicole12+NT*4:30 - 5:30 Boys Beginning Hip Hop- Friday- Josh9+JB
6:15 - 7:156:15-7:00 Beginning Ballet - Monday- Shauna8-12ST6:00 - 7:30Youth Hip Hop 3- Tuesday - Tina10-12TS*7:30 - 8:30PrePro Technique - Thursday - Nicole12+NT*4:30 - 5:30Ballet I- Friday- Katherine8+KB*
6:30 - 7:00Ballet III-VI- Monday- Nicole9+NT*7:00 - 8:30Ballet III-IV - Tuesday - Robyn11+RH4:30 - 5:30Jazz I/II Friday- Taylor10+TNS*
7:00 - 8:00Jazz I-I/II - Monday - Shauna10+ST7:00 - 8:00Teen Breakdance - Tuesday - Ben12+BQ*5:30 - 6:30Beg. Leaps & Turns- Friday- Kylie7+KK
7:15 - 8:15Adult Hip Hop- Monday Josh/Brandon18+JB/BH7:30 - 8:30Open Hip Hop - Tuesday - Serena10+SS5:30 - 6:30Intermediate Pas de Deux- Friday, - Nicole13+NT*
7:15 - 8:45Jazz II- Monday- George13+GO*5:30 - 6:30Jazz I- I/II - Friday- George9+GO*
6:30 - 7:00Adv. Pointe- Friday- Katherine12+KB*
6:30 - 7:00Beg Pointe- Friday- Nicole8+NT*
6:30 - 7:30Beg. Jazz- Friday- Kylie10+KK
6:30 - 7:30Open Hip Hop- Friday- Serena 10+SS
7:00 - 8:00Open modern- Friday -Shauna CLASS FORMING- ENROLL IF INTERESTED!10+ST
7:00 - 8:00PreProfessional Meeting13+NT*
8:00 - 9:00BALLROOM13+NT*

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 9:45Autism Movement Therapy16+Guest
9:00 - 11:00zumba NOT ASSOCIATED WITH DUNAMIX6 moGuest
9:45 - 10:30Autism Movement Therapy- under 16 years6-15Guest
9:45 - 10:30Special Needs Movement 2 3-16Guest