Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

Fall Classes 2019-20After School Program 2019-2020Walnut Creek 2019-2020Workshops Pre-Schools 2019-20

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra3:30 - 4:30Elementary Aerial Silks/Lyra 5-7Angela7:30 - 8:30Beginning / Pre Int Aerial Silks/Lyra 8+Angela3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra3:30 - 4:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
4:30 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara5:30 - 6:30Pre Int Tap10+Courtney8:30 - 9:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela5:30 - 6:30Elementary Bellydance5-7Antonella4:30 - 5:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara6:30 - 7:30Int Tap10+Courtney4:00 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara6:30 - 7:30Children's Bellydance8-12Antonella5:30 - 6:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela
7:30 - 9:30Sundance Adult Performance Team16+Jeannie8:00 - 9:00Teen Tap12+Courtney6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara7:30 - 8:30Adv Bellydance11+Antonella3:30 - 4:30Elementary II Tap6-10Courtney
4:30 - 5:30Int Acro10+Jessie W6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Danielle6:30 - 7:30Junior Tap12+Courtney3:30 - 4:00Piano Lessons 5-18CT4:30 - 5:30Elementary I Tap6-10Courtney
5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 2)3-5Marianela7:30 - 8:30Bellydance12+GI8:00 - 9:00Adv Jazz12+Courtney4:00 - 4:30Piano Lessons 5-18CT5:30 - 6:30Elementary II Jazz6-10Courtney
6:30 - 7:30Elementary Ballet5-8Marianela5:30 - 6:30Beginning Acro8+Heather V6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Dominique 4:30 - 5:00Piano Lessons 5-18CT5:30 - 6:30Elementary Ballet5-8Marianela
3:30 - 4:30Elementary I Jazz5-8Michael6:30 - 7:30Pre Int Acro8+Heather V8:00 - 9:00Int / Adv Hip Hop10+Dominique 5:30 - 6:30Int/Adv Technique12+Courtney6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela
4:30 - 5:30Elementary 1 Contemporary5-8Michael7:30 - 8:30Int Acro8+Heather V7:30 - 8:30Voice Class8+Elizabeth6:30 - 7:30Pre Int Contemporary8+Courtney5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara
5:30 - 6:30Beginning Contemporary8+Michael4:30 - 5:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela2:30 - 3:30 Elementary I & II Acro5-8Heather V4:30 - 5:30Art Class5+Elsa6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara
6:30 - 7:30Beginning Jazz8+Michael6:30 - 7:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela3:30 - 4:30Elementary I & II Acro5-8Heather V5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela3:30 - 4:30Elementary I Ballet6-8Stavi
7:30 - 8:30Pre Int Jazz8+Michael4:30 - 5:30Elementary I Technique5-8Michael4:30 - 5:30Elementary Acro5-8Heather V6:30 - 7:30Elementary I Ballet6-8Marianela4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi
4:30 - 5:30Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara5:30 - 6:30Int / adv Latin10+Rolly V5:30 - 6:30Elem / Beginning Acro6+Heather V3:30 - 4:30Elementary II Contemporary6-10Michael5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi
5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara6:30 - 7:30Beginning Latin10+Rolly V5:30 - 6:30Elementary I Jazz5-8Michael5:30 - 6:30Int Technique10+Michael6:30 - 8:00Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi
6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara7:30 - 8:30Pre int / Int Latin10+Rolly V6:30 - 7:30Pre Int Jazz8-12Michael6:30 - 7:30Int Jazz10+Michael6:30 - 7:30Boys Breakdance (ages 5-12) 5+Trilogy
6:30 - 7:30Pre Int/ Int Hip Hop10+Storm5:30 - 6:30Musical Theatre8+Sarah10:00 - 11:30Adv Adult Ballet (Wednesday)8+Stavi8:00 - 9:00Adv Contemporary10+Michael
7:30 - 8:30Teen Hip Hop8+Storm4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi8:00 - 9:00Int Contemporary10+Michael
3:30 - 4:30Elementary Acro 4-7Veronica A5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi6:30 - 7:30Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi3:30 - 4:30Elementary Ballet I5-7Stavi
6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi7:30 - 8:30Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi4:30 - 5:30Int / Adv Pointe10+Stavi
8:00 - 8:30 Pointe12+Stavi5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi
6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 10:00Beg / Pre Intermediate Jazz 8-15 Britni
10:00 - 11:00Elementary Ballet5-10 Britni
9:00 - 10:00Advanced Aerial Silks/Lyra 12+Angela
10:00 - 11:00Intermediate Aerial Silks10+Angela
11:00 - 12:00Beginning Aerial Silks7+Angela
10:00 - 11:00Beginning Hip Hop 7+Jessie W
11:00 - 12:00Beg / Pre Int Contemporary10+Jessie W
12:00 - 1:00Beg / Pre Intermediate Acro7+Jessie W
1:00 - 2:00Int / Adv Acro8+Jessie W
9:00 - 10:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
10:00 - 11:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
11:00 - 12:00Beginning Hip Hop 8+Shara
9:00 - 10:00Elementary Ballet I5-7Stavi
10:00 - 11:00Beginning Ballet I8+Stavi
11:00 - 12:00Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi
12:00 - 1:00Int / Adv Ballet10+Stavi
1:00 - 1:30Pointe10+Stavi
9:00 - 10:00Baby Acro3-6Veronica A
10:00 - 11:00Elementary Hip Hop5-7Veronica A
11:00 - 12:00Intermediate Hip Hop10+Veronica A