Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

 

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
4:30 - 5:30Int Acro10+Jessie W5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara4:30 - 5:30Int / Adv Pointe10+Stavi5:30 - 6:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela
5:30 - 6:30Beginning Ballet 10+Barbara5:30 - 6:30Int / adv Latin10+Rolly V8:00 - 9:00Int / Adv Hip Hop10+Dominique 5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi6:30 - 7:30Boys Breakdance (ages 5-12) 5+Trilogy
6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara6:30 - 7:30Beginning Latin10+Rolly V7:30 - 8:30Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi5:30 - 6:30Int Technique10+Michael5:30 - 6:30Elementary Ballet5-8Marianela
6:30 - 7:30Beg / Pre Int Hip Hop10+Storm7:30 - 8:30Pre int / Int Latin10+Rolly V8:00 - 9:00Adv Jazz12+Courtney8:00 - 9:00Adv Contemporary10+Michael6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela
6:30 - 7:30Int Hip Hop10+Tim5:30 - 6:30Pre Int Tap10+Courtney8:30 - 9:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela8:00 - 9:00Int Contemporary10+Michael4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi
7:30 - 9:30Sundance Adult Performance Team16+Jeannie6:30 - 7:30Int Tap10+Courtney6:30 - 7:30Junior Tap12+Courtney6:30 - 7:30Int Jazz10+Michael5:30 - 6:30Elementary II Jazz6-10Courtney
4:30 - 5:30Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi2:30 - 3:30Elementary I & II Acro5-8Heather V7:30 - 8:30Adv Bellydance11+Antonella3:30 - 4:30Elementary II Tap6-10Courtney
5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 2)3-5Marianela8:00 - 8:30 Pointe12+Stavi3:30 - 4:30Elementary I & II Acro5-8Heather V6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi4:30 - 5:30Elementary I Tap6-10Courtney
3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra7:30 - 8:30Bellydance12+GI4:30 - 5:30Elementary Acro5-8Heather V5:30 - 6:30Int/Adv Technique12+Courtney3:30 - 4:30Elementary I Ballet6-8Stavi
6:30 - 7:30Elementary Ballet5-8Marianela8:00 - 9:00Teen Tap12+Courtney5:30 - 6:30Elementary I Jazz5-8Michael4:30 - 5:30Ballet/Tap (Level 2)3-5Marianela5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara
4:30 - 5:30Elementary 1 Contemporary5-8Michael6:30 - 7:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela5:30 - 6:30Elem / Beginning Acro6+Heather V5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara
3:30 - 4:30Elementary I Jazz5-8Michael3:30 - 4:30Elementary Aerial Silks/Lyra 5-7Angela10:00 - 11:30Adv Adult Ballet (Wednesday)8+Stavi3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra3:30 - 4:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
4:30 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara3:30 - 4:30Elementary Ballet5-8Marianela4:00 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara4:30 - 5:30Art Class5+Elsa4:30 - 5:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
5:30 - 6:30Beginning Contemporary8+Michael4:30 - 5:30Elementary I Technique5-8Michael6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Dominique 3:30 - 4:00Piano Lessons 5-18CT5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi
5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara4:30 - 5:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela7:30 - 8:30Beginning / Pre Int Aerial Silks/Lyra 8+Angela4:00 - 4:30Piano Lessons 5-18CT6:30 - 7:30Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi
6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Danielle7:30 - 8:30Voice Class8+Elizabeth4:30 - 5:00Piano Lessons 5-18CT
7:30 - 8:30Teen Hip Hop8+Tim4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi3:30 - 4:30Elementary Ballet I5-7Stavi
6:30 - 7:30Beginning Jazz8+Michael3:30 - 4:30Elementary II Technique6-10Sarah6:30 - 7:30Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi5:30 - 6:30Elementary Bellydance5-7Antonella
7:30 - 8:30Pre Int Jazz8+Michael5:30 - 6:30Beginning Acro8+Heather V6:30 - 7:30Pre Int Jazz8-12Michael3:30 - 4:30Elementary II Contemporary6-10Michael
6:30 - 7:30Pre Int Acro8+Heather V6:30 - 7:30Elementary I Ballet6-8Marianela
7:30 - 8:30Int Acro8+Heather V6:30 - 7:30Pre Int Contemporary8+Courtney
5:30 - 6:30Musical Theatre8+Sarah6:30 - 7:30Children's Bellydance8-12Antonella

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
12:00 - 1:00Int / Adv Ballet10+Stavi
1:00 - 1:30Pointe10+Stavi
11:00 - 12:00Beg / Pre Int Contemporary10+Jessie W
11:00 - 12:00Intermediate Hip Hop10+Veronica A
10:00 - 11:00Intermediate Aerial Silks10+Angela
11:00 - 12:00Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi
9:00 - 10:00Advanced Aerial Silks/Lyra 12+Angela
9:00 - 10:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
10:00 - 11:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
9:00 - 10:00Baby Acro3-6Veronica A
11:00 - 12:00Elementary Ballet5-10 Britni
9:00 - 10:00Elementary Ballet I5-7Stavi
10:00 - 11:00Elementary Hip Hop5-7Veronica A
12:00 - 1:00Beg / Pre Intermediate Acro7+Jessie W
10:00 - 11:00Beginning Hip Hop 7+Jessie W
11:00 - 12:00Beginning Aerial Silks7+Angela
1:00 - 2:00Int / Adv Acro8+Jessie W
10:00 - 11:00Beginning Ballet I8+Stavi
11:00 - 12:00Beginning Hip Hop 8+Shara
9:00 - 10:00Beg / Pre Intermediate Jazz 8-15 Britni