Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

Fall Classes 2019-20After School Program 2019-2020Workshops Pre-Schools 2019-20

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra10:00 - 11:00Booty Camp16+Alexis T10:00 - 11:30Adv Adult Ballet (Wednesday)8+Stavi10:00 - 11:00Booty Camp16+Alexis T10:00 - 11:00Adult Silks 16+Angela
3:30 - 4:30Elementary I Jazz5-8Michael3:30 - 4:30Elementary Aerial Silks/Lyra 5-7Angela2:30 - 3:25Elementary I & II Acro5-8Heather V3:30 - 4:30Elementary Ballet I5-7Stavi3:30 - 4:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
4:30 - 5:30Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara3:30 - 4:30Elementary Ballet5-8Marianela3:30 - 4:30Elementary I & II Acro5-8Heather V3:30 - 4:30Elementary Flamenco4-10Alessandra3:30 - 4:30Elementary I Ballet6-8Stavi
4:30 - 5:30Elementary 1 Contemporary5-8Michael3:30 - 4:30Elementary II Technique6-10Sarah4:00 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara3:30 - 4:30Elementary II Contemporary6-10Michael3:30 - 4:30Elementary II Tap6-10Courtney
4:30 - 5:30Int Acro10+Jessie W4:30 - 5:30Elementary I Technique5-8Michael4:30 - 5:30Elementary Acro5-8Heather V4:30 - 5:30Art Class5+Elsa4:30 - 5:30Beginning Aerial Silks/Lyra 8+Angela
4:30 - 5:30Pre Int Ballet 8+Barbara4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi4:30 - 5:30Ballet/Tap (Level 2)3-5Marianela4:30 - 5:30Elementary I Tap6-10Courtney
5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 2)3-5Marianela4:30 - 5:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela5:30 - 6:30Elem / Beginning Acro6+Heather V4:30 - 5:30Int / Adv Pointe10+Stavi4:30 - 5:30Elementary II Ballet6-10Stavi
5:30 - 6:30Beginning Ballet 8+Barbara5:30 - 6:30Beginning Acro8+Heather V5:30 - 6:30Elementary I Jazz5-8Michael5:30 - 6:30Adv Jazz12+Courtney5:30 - 6:30Beginning I Ballet8-10Stavi
5:30 - 6:30Beginning Contemporary8+Michael5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Dominique 5:30 - 6:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela5:30 - 6:30Elementary Ballet5-8Marianela
5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara5:30 - 6:30Int / adv Latin10+Rolly V6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara5:30 - 6:30Beginning II / Pre Int Ballet 10+Stavi5:30 - 6:30Elementary II Jazz6-10Courtney
6:30 - 7:30Beg / Pre Int Hip Hop10+CO5:30 - 6:30Musical Theatre8+Sarah6:30 - 7:30Junior Tap12+Courtney5:30 - 6:30Elementary Bellydance5-7Antonella5:30 - 6:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela
6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara5:30 - 6:30Pre Int Tap10+Courtney6:30 - 7:30Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi5:30 - 6:30Int Technique10+Michael5:30 - 6:30Pre Int Hip Hop8+Shara
6:30 - 7:30Beginning Jazz8+Michael6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi6:30 - 7:30Pre Int Jazz8-12Michael6:30 - 8:00Adv Ballet and Pointe12+Stavi6:30 - 7:30Beginning Hip Hop8+Shara
6:30 - 7:30Elementary Ballet5-8Marianela6:30 - 7:30Ballet/Tap (Level 1)3-5Marianela7:30 - 8:30Beginning / Pre Int Aerial Silks/Lyra 8+Angela6:30 - 7:30Children's Bellydance8-12Antonella6:30 - 7:30Boys Breakdance (ages 5-12) 5+Trilogy
6:30 - 8:00Int Ballet 10+Barbara6:30 - 7:30Beginning Latin10+Rolly V7:30 - 8:30Beginning Contemporary8+Michael6:30 - 7:30Elementary I Ballet6-8Marianela6:30 - 7:30Pre Int II Ballet/ Pre Pointe8-11Stavi
6:30 - 7:30Int Hip Hop10+Tim6:30 - 7:30Int Tap10+Courtney7:30 - 8:30Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi6:30 - 7:30Int Jazz10+Michael6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Marianela
7:30 - 8:30Beginning Flamenco12+Alessandra6:30 - 7:30Pre Int Acro8+Heather V7:30 - 8:30Voice Class8+Elizabeth6:30 - 7:30Pre Int Contemporary8+Courtney
7:30 - 8:30Pre Int Jazz8+Michael6:30 - 7:30Princess Pop (hip hop)5-8Danielle8:00 - 9:00Adv Technique12+Courtney7:30 - 8:30Adv Bellydance11+Antonella
7:30 - 9:30Sundance Adult Performance Team16+Jeannie7:30 - 8:30Bellydance12+GI8:00 - 9:00Int / Adv Hip Hop10+Dominique 7:30 - 8:30Beginning Tap8-12Marianela
7:30 - 8:30Teen Hip Hop8+Tim7:30 - 8:30Int Acro8+Heather V8:30 - 9:30Int / Adv Aerial Silks/Lyra 12+Angela8:00 - 9:00Adv Contemporary8+Michael
7:30 - 8:30Pre int / Int Latin10+Rolly V8:00 - 9:00Int Contemporary8+Michael
8:00 - 8:30 Pointe12+Stavi
8:00 - 9:00Teen Tap12+Courtney

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 10:00Advanced Aerial Silks/Lyra 12+Angela
9:00 - 10:00Baby Acro3-6Veronica A
9:00 - 10:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
9:00 - 10:00Beg / Pre Intermediate Jazz 8-15 Britni
9:00 - 10:00Elementary Ballet I5-7Stavi
9:00 - 10:00Intermediate Contemporary 8-15Jessie W
10:00 - 11:00Ballet/Tap (Level 1)3-4Shara
10:00 - 11:00Beginning Ballet I8+Stavi
10:00 - 11:00Beginning Hip Hop 7+Jessie W
10:00 - 11:00Intermediate Aerial Silks10+Angela
10:00 - 11:00Intermediate Jazz 8-15 Britni
10:00 - 11:00Princess Pop (Hip Hop)5-7Veronica A
11:00 - 12:00Beginning Aerial Silks7+Angela
11:00 - 12:00Beginning Hip Hop 8+Shara
11:00 - 12:00Elementary Ballet5-10 Britni
11:00 - 12:00Intermediate Hip Hop10+Veronica A
11:00 - 12:00Pre Int Contemporary8+Jessie W
11:00 - 12:00Pre Int I Ballet Wed 7:30 & Sat 11am BOTH days required11+Stavi
12:00 - 1:00Ballet/Tap (Level 1) STARTS OCT 5TH2.5 yrs-4.5 Britni
12:00 - 1:00Beg / Pre Intermediate Acro7+Jessie W
12:00 - 1:00Int / Adv Ballet10+Stavi
12:00 - 1:00Pre Int Hip Hop8+Shara
12:00 - 1:00Princess Pop5-7Veronica A
1:00 - 2:00Int / Adv Acro8+Jessie W
1:00 - 1:30Pointe10+Stavi