Welcome                  Login
     
Welcome to Tiffany's Dance Academy of Livermore and Pleasanton online registration system!  If you need assistance please contact us at (925) 447-5299.

Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

2018-2019 Season: July 7, 2018 to June 30, 20192018-19 Daddy Daughter

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
10:00 - 10:30East Fall 18 Twinkle BabiesŪ 2-3 Mon 10:00am2-3 (Must be 2 by July 7th)Illora Shields9:00 - 9:30East Fall 18 Twinkle BabiesŪ 2-3 Tues 9:00am2-3 (Must be 2 by July 7th)Leah Craft10:30 - 11:00East Fall 18 Twinkle BabiesŪ 2-3 Wed 10:30am2-3 (Must be 2 by July 7th)Cassidy Stoker10:00 - 10:30East Fall 18 Twinkle BabiesŪ 2-3 Thurs 10:00am2-3 (Must be 2 by July 7th)Leah Craft4:00 - 4:45East Fall 18 Mini Jazz 1/2 (5-7) Fri 4:00pm:5-7Illora Shields
10:30 - 11:15East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Mon 10:30am3-4 (Must be 3 by July 7th)Illora Shields9:30 - 10:15East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Tues 9:30am3-4 (Must be 3 by July 7th)Leah Craft11:00 - 11:45East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Wed 11:00am4-5 (Must be 4 by July 7th)Cassidy Stoker10:30 - 11:15East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Thurs 10:30am4-5 (Must be 4 by July 7th)Leah Craft4:15 - 5:15East Fall 18 Beg/Int and Int/Adv Pointe Fri 4:15pm+Cassidy Stoker
11:15 - 12:00East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Mon 11:15am4-5 (Must be 4 by July 7th)Illora Shields10:15 - 10:45East Fall 18 Twinkle Baby & Me 18 mos.- 2yrs. Tues 10:15am18 mos - 23 mos.Leah Craft11:45 - 12:30East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Wed 11:45am3-4 (Must be 3 by July 7th)Cassidy Stoker11:15 - 12:00East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Thurs 11:15am3-4 (Must be 3 by July 7th)Leah Craft4:45 - 5:30East Fall 18 Mini Ballet 1/2 "Toy Mice & Toy Soldiers" (5-7) Fri 4:45pm:5-7Illora Shields
3:30 - 4:00East Fall 18 Mini Tap Line Technique Mon 3:30pm+Loree Kenagy3:30 - 4:30East Fall 18 Basic Ballet/ Ballet 1 Tues 3:30pm10+Cesar Degollado3:30 - 4:00East Fall 18 Boys Hip Hop Wed 3:30pm6-9Anthony Uzzanti3:30 - 4:00East Fall 18 Mini Tap Line Reh. "Flap" Thurs 3:30pm+Shannon Taylor5:15 - 5:45East Fall 18 Variations w/ Beg/Int & Int/Adv. Pointe Fri 5:15pm+Cassidy Stoker
3:45 - 5:00East Fall 18 Ballet 4 W/Pointe Mon 3:45pm14+Cassidy Stoker3:45 - 4:30East Fall 18 Jr Company Jazz 10+ Tues 3:45pm10+Tiffany Henderson3:30 - 4:15East Fall 18 Mini Lyrical 1/2 (5-7) Wed 3:30pm5-7Leah Craft4:00 - 4:45East Fall 18 Acro 1 Class (6-8) Thurs 4:00pm6-8Cesar Degollado5:30 - 6:00East Fall 18 Debut Dance Jazz Reh. "Faith" Fri 5:30pm:5-7Illora Shields
3:45 - 4:15East Fall 18 Teen Jazz Line Reh."Mack the Knife" Mon 3:45pm+Tiffany Henderson3:45 - 4:30East Fall 18 Mini Ballet (5-7) Tues 3:45pm5-7Devon Magee3:45 - 4:45East Fall 18 Ballet 1 "Russian Dolls" Wed 3:45pm10+Cesar Degollado4:00 - 5:15East Fall 18 Ballet 2 Thurs 4pm10+Hannah Varga5:45 - 6:45East Fall 18 Beg/Int. Pointe Fri 5:45pm+Cassidy Stoker
4:00 - 5:00East Fall 18 Jr Tap Line Reh. "Kaboom Pow" Mon 4:00pm+Loree Kenagy4:00 - 4:45East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Tues 4:00pm3-4 (Must be 3 by July 7th)Leah Craft3:45 - 4:45East Fall 18 Company Jazz 4 Wed 3:45pm+Tiffany Henderson4:00 - 4:45East Fall 18 Mini Company Jazz 2 Tech. Thurs 4:00pm+Devon Magee6:00 - 6:45East Fall 18 Beg/Int Jazz 8+ Fri 6:00pm:8+Illora Shields
4:00 - 5:00East Fall 18 Jr. Jazz Tech/Reh. "Wash That Man" Mon 4pm+Devon Magee4:30 - 5:30East Fall 18 Ballet 2 "Party Children" Tues 4:30pm10+Cesar Degollado4:00 - 4:45East Fall 18 Mini Extended Line Hip Hop Crew/Class "Bday" Wed 4:00pm+Anthony Uzzanti4:00 - 4:45East Fall 18 Mini Tap 1/2 (5-7) Thurs 4:00pm5-7Shannon Taylor6:45 - 7:30East Fall 18 Beg/Int Tap 8+ Fri 6:45pm:8+Illora Shields
4:30 - 5:00East Fall 18 Mini/Jr Turns & Jumps Mon 4:30pm9+Tiffany Henderson4:30 - 5:30East Fall 18 Company Jazz 3/4 Tues 4:30pm+Devon Magee4:15 - 5:00East Fall 18 Mini Jazz 1 (5-7) Wed 4:15pm5-7Leah Craft4:45 - 5:30East Fall 18 Acro Class 9+ Thurs 4:45pm9+Cesar Degollado6:45 - 7:15East Fall 18 Variations w/Beg/Int. Pointe Fri 6:45pm+Cassidy Stoker
5:00 - 5:45East Fall 18 Contemp. 4/5 Combos Mon 5pm+Devon Magee4:30 - 5:45East Fall 18 Company Jazz 5 Tues 4:30pm13+Tiffany Henderson4:45 - 6:15East Fall 18 Ballet 3 Wed 4:45pm12+Cesar Degollado4:45 - 5:30East Fall 18 Mini Company Jazz Tech. Thurs 4:45pm+Devon Magee
5:00 - 5:45East Fall 18 Jr Ballet "Angels" (7-9) Mon 5:00pm7-9Cassidy Stoker4:45 - 5:30East Fall 18 Mini Jazz 1/2 (5-7) Tues 4:45pm5-7Leah Craft4:45 - 5:45East Fall 18 Company Jazz 4/5 Wed 4:45pm+Tiffany Henderson4:45 - 5:30East Fall 18 Mini Jazz 1/2 (5-7) Thurs 4:45pm5-7Shannon Taylor
5:00 - 5:30East Fall 18 Jr Jazz Line "Fireball" Mon 5:00pm+Tiffany Henderson5:30 - 7:00East Fall 18 Ballet 3/4 "Arabian Princess Attendants" Tues 5:30pm12+Cesar Degollado4:45 - 5:15East Fall 18 Mini Hip Hop Small Group Reh."Powerful" Wed 4:45pm+Anthony Uzzanti5:15 - 6:45East Fall 18 Ballet 3/4/5 w/pointe Thurs 5:15pm12+Hannah Varga
5:00 - 6:00East Fall 18 Teen Tap Line B Reh. "Under Pressure" Mon 5:00pm+Loree Kenagy5:30 - 6:30East Fall 18 Mini Contemp. Group Reh. "My Eyes" Tues 5:30pm+Devon Magee5:00 - 5:45East Fall 18 Jr Ballet (7-9) Wed 5:00pm7-9Leah Craft5:30 - 6:30East Fall 18 Contemporary Tech. 2 Thurs 5:30pm+Cesar Degollado
5:30 - 6:15East Fall 18 Hip Hop 6-9 Mon 5:30pm6-9Anthony Uzzanti5:30 - 6:15East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Tues 5:30pm4-5 (Must be 4 by July 7th)Leah Craft5:15 - 6:00East Fall 18 Junior Hip Hop Crew/Class "Have You Ever?" Extended Line Wed 5:15pm+Anthony Uzzanti5:30 - 6:00East Fall 18 Mini Company Jazz Group Reh. "Mr. Lee" Thurs 5:30pm+Devon Magee
5:45 - 7:00East Fall 18 Ballet 2 "Chinese Parasol" Mon 5:45pm11+Cassidy Stoker5:45 - 6:30East Fall 18 Teen/Senior Jazz Lyrical Reh. "Fascinating Rhythm" Tues 5:45pm+Tiffany Henderson5:45 - 6:30East Fall 18 Jr Lyrical (7-9) Wed 5:45pm7-9Leah Craft6:00 - 6:45East Fall 18 Mini Company Jazz Line Reh. "Jackson Medley" Thurs 6:00pm+Devon Magee
5:45 - 6:15East Fall 18 Mini Jazz Group Reh. "Bailar" Mon 5:45pm+Devon Magee6:15 - 7:00East Fall 18 Jr. Jazz (7-9) Tues 6:15pm7-9Leah Craft5:45 - 6:15East Fall 18 Teen Small Group Reh. "What About Love" Wed 5:45pm+Tiffany Henderson6:15 - 7:00East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Thurs 6:15pm4-5 (Must be 4 by July 7th)Shannon Taylor
6:00 - 7:00East Fall 18 Teen Tap Line A Reh. "Stereotypes" Mon 6:00pm+Loree Kenagy6:30 - 7:00East Fall 18 Jr. Jazz Small Group Reh. Tues 6:30pm+Devon Magee6:00 - 6:45East Fall 18 Hip Hop 6-9 Wed 6:00pm6-9Anthony Uzzanti6:45 - 7:45East Fall 18 Basic Ballet & Ballet 1 Thurs 6:45pm10+Hannah Varga
6:15 - 7:00East Fall 18 Company Jazz 2 Mon 6:15pm+Devon Magee7:00 - 7:45East Fall 18 Beg/Int Lyrical 9+ Tues 7:00pm9+Leah Craft6:15 - 7:30East Fall 18 Ballet 4/5 Wed 6:15pm14+Cesar Degollado6:45 - 7:45East Fall 18 Company Jazz 4 Thurs 6:45pm+Devon Magee
6:15 - 6:45East Fall 18 Mini Jazz Line Reh. "September" Mon 6:15pm+Tiffany Henderson7:00 - 7:30East Fall 18 Int. Pointe Tues 7:00pm12+Cesar Degollado6:15 - 6:45East Fall 18 Mini Lyrical Extended Line Reh. "A Million Dreams" Wed 6:15pm+Tiffany Henderson6:45 - 7:45East Fall 18 Contemporary Tech. 4 Thurs 6:45pm+Cesar Degollado
7:00 - 7:30East Fall 18 Hip Hop 8+ Mon 7pm8+Anthony Uzzanti7:00 - 8:00East Fall 18 Int/ Teen/Tween Jazz Tues 7:00pm13+Devon Magee6:45 - 7:30East Fall 18 Basic Ballet "Candy Canes" Wed 6:45pm8+Leah Craft7:00 - 7:30East Fall 18 Mini Tap 5-7 Thurs 7pm5-7Shannon Taylor
7:00 - 7:45East Fall 18 Jr Jazz (7-9) Mon 7pm7-9Devon Magee7:30 - 9:00East Fall 18 Ballet 4/5 w/ Int/Adv. Pointe Tues 7:30pm12+Cesar Degollado6:45 - 7:30East Fall 18 Teen Group Hip Hop Crew/Class "Hardly Workin" Wed 6:45pm+Anthony Uzzanti7:45 - 8:15East Fall 18 Ballet Reh Group "Am I Free" Thurs 7:45pm+Hannah Varga
7:00 - 7:45East Fall 18 Mini Ballet "Snowballs" 1/2 (5-7) Mon 7:00pm5-7Cassidy Stoker7:30 - 8:00East Fall 18 Jr./ Teen Contemp. Reh. Tues 7:30pm+Devon Magee7:30 - 8:00East Fall 18 Ballet Variations Wed 7:30pm14+Cesar Degollado7:45 - 8:30East Fall 18 Beg/Int Contemporay Jazz Thurs 7:45pm+Devon Magee
7:00 - 7:30East Fall 18 Production Reh. "Klassical" Mon 7:00pm+Loree Kenagy7:45 - 8:45East Fall 18 Teen/ Tween Ballet Tues 7:45pm12+Leah Craft7:30 - 8:15East Fall 18 Hip Hop 10+ Wed 7:30pm10+Anthony Uzzanti7:45 - 8:30East Fall 18 Beg/Int Tap 9+ Thurs 7:45pm9+Shannon Taylor
7:30 - 8:00East Fall 18 Mini Tap Line B Tech. Mon 7:30pm+Loree Kenagy8:00 - 8:30East Fall 18 Teen Jazz Group Reh. "Like That" Tues 8:00pm+Devon Magee7:30 - 8:30East Fall 18 Teen/Tween Jazz Wed 7:30pm12+Leah Craft7:45 - 8:30East Fall 18 Contemporary Tech. 3 Thurs 7:45pm+Cesar Degollado
7:30 - 8:00East Fall 18 Teen Line Hip Hop Crew/Class "Never Be Like You" Mon 7:30pm+Anthony Uzzanti8:15 - 9:15East Fall 18 Professional Division Reh. Wed. 8:15pm+Cesar Degollado8:00 - 8:45East Fall 18 Tap 2/3 Thurs 8:00pm12+Shannon Taylor
8:00 - 8:45East Fall 18 Jr Jazz Line Reh. "Trust" Mon 8pm+Devon Magee8:30 - 9:00East Fall 18 Teen Contemporay Reh. "Cinnamon" Thurs 8:30pm+Devon Magee
8:00 - 8:30East Fall 18 Pre Pointe Prep A Mon 8:00pm12+Cassidy Stoker
8:00 - 9:00East Fall 18 SR. Tap Group Reh. "Good" Mon 8:00pm+Loree Kenagy
8:45 - 9:15East Fall 18 Teen Pre Pointe Prep A Mon 8:45pm12+Cassidy Stoker

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 10:00East Fall 18 Ballet 1 "Flamenco Dancers" Sat 9:00am9+Cesar Degollado5:00 - 5:15Tap Junior Small Group "Dramatic Fanatic"8+TBD
9:00 - 9:30East Fall 18 Twinkle Baby & Me 18 mos.- 2yrs. Sat 9:00am18 mos - 23 mos.Leah Craft
9:15 - 10:00East Fall 18 Acro 3 Class 13+ Sat 9:15am14+Anthony Uzzanti
9:15 - 10:00East Fall 18 Hip-Hop 5-7 Sat 9:15am5-7Jadell Lee
9:30 - 10:00East Fall 18 Twinkle BabiesŪ 2-3 Sat 9:30am2-3 (Must be 2 by July 7th)Leah Craft
10:00 - 10:45East Fall 18 Acro 1 Class (6-8) Sat 10:00am6-8Anthony Uzzanti
10:00 - 11:00East Fall 18 Ballet 2 Sat 10:00am9+Cesar Degollado
10:00 - 10:30East Fall 18 Mini Lyrical Line Reh. "Mercy" Sat 10:00am+Jadell Lee
10:00 - 10:45East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Sat 10:00am3-4 (Must be 3 by July 7th)Leah Craft
10:30 - 11:00East Fall 18 Top Hats & TailsŪ Sat 10:30am3-5 (prefer 3.5 to start)Jadell Lee
10:45 - 11:30East Fall 18 Jr Ballet Class (7-9) Sat 10:45am7-9Anthony Uzzanti
10:45 - 11:30East Fall 18 Twinkle StarsŪ 4-5 Sat 10:45am4-5 (Must be 4 by July 7th)Leah Craft
11:00 - 11:30East Fall 18 Ballet 2 "Battle Scene" Sat 10:00am9+Cesar Degollado
11:00 - 11:30East Fall 18 Jr Lyrical Line Reh. Sat 11:00am+Jadell Lee
11:00 - 11:30Parade Jazz Class Sat 11:00am7+Jadell Lee
11:30 - 12:15East Fall 18 Acro 2 Class 9+ Sat 11:30am9+Anthony Uzzanti
11:30 - 12:45East Fall 18 Ballet 4/5 "Snow" Sat 11:30am14+Cesar Degollado
11:30 - 12:15East Fall 18 Mini Ballet 1/2 "Lambs" (5-7) Sat 11:30am5-7Leah Craft
11:30 - 12:00East Fall 18 Teen Lyrical Line Reh. "Lovely" Sat 11:30am+Jadell Lee
12:15 - 1:00East Fall 18 Hip Hop 10+ Sat 12:15pm10+Anthony Uzzanti
12:15 - 1:00East Fall 18 Mini Jazz 1/2 (5-7) Sat 12:15pm:5-7Leah Craft
12:45 - 2:00East Fall 18 Ballet 3 "Waltz" Sat 12:45pm13+Cesar Degollado
1:00 - 2:00East Fall 18 Basic Ballet Sat 1pm9+Anthony Uzzanti
1:00 - 1:45East Fall 18 Hip Hop 6-9 Sat 1:00pm6-9Anthony Uzzanti
1:00 - 1:45East Fall 18 Twinkle StarsŪ 3-4 Sat 1:00pm3-4 (Must be 3 by July 7th)Leah Craft
1:45 - 2:15East Fall 18 Pointe Prep B Sat 1:45pm12+Cesar Degollado