Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Tuesday
5PM
Class Name: New Toddler Combo
Ages: 2 yrs-4
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Team Hip Hop/Ballet Combo
Ages: 4-8
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Bryce Gaige
Location: Studio 2
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Toddler I Combo
Ages: 2.5 yrs-4
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Team Tap/Jazz Combo
Ages: 4-8
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 1
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap/Jazz Combo I
Ages: 5-10
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Bryce Gaige
Location: Studio 2
10 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: New Toddler Combo (Session 2)
Ages: 2 yrs-4
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Lyrical
Ages: 6+
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Bryce Gaige
Location: Studio 2
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Musical Theatre I
Ages: 5-12
Class Type Name: Theatre
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
3 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Musical Theatre II
Ages: 7+
Class Type Name: Theatre
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
10 spots available
0 waitlisted
Wednesday
10AM
Class Name: New Toddler Tap/Ballet Combo (Daytime)
Ages: 2 yrs-4
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
10 spots available
0 waitlisted
11AM
12PM
1PM
2PM
3PM
4PM
Class Name: Seekers Ballet/Hip Hop
Ages: 5-9
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
5 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Braves Stretch & Rehearsal
Ages: 11-14
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Bryce Gaige
Location: Studio 1
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters/Gatherers Progressing Ballet Technique
Ages: 6-18
Class Type Name: Progressing Ballet Technique
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 3
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Braves/Warriors Progressing Ballet Technique
Ages: 9-18
Class Type Name: Progressing Ballet Technique
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 3
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters Company Rehearsal
Ages: 5-10
Class Type Name: Company
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 2
11 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Braves Company Rehearsal
Ages: 11-14
Class Type Name: Company
Instructor Name: Cheryl Murphy
Location: Studio 1
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters/Gatherers Company Rehearsal
Ages: 7-11
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 1
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Warriors Company Rehearsal
Ages: 7-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
11 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Hunters Company Rehearsal 2
Ages: 9-11
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 1
6 spots available
0 waitlisted
8PM
Thursday
5PM
Class Name: Ballet I
Ages: 4-6
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hip Hop II
Ages: 7-10
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Cheryl Murphy
Location: Studio 2
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Acting I
Ages: 5+
Class Type Name: Theatre
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 3
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet II
Ages: 7-10
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hip Hop I
Ages: 4-6
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Cheryl Murphy
Location: Studio 2
7 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Acrobatic Arts 1
Ages: 2 yrs-6
Class Type Name: Acro
Instructor Name: Brooke Willson
Location: Studio 3
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz 1
Ages: 8+
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Cheryl Murphy
Location: Studio 2
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Boys Hip Hop
Ages: 5-18
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Bryce Gaige
Location: Studio 1
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Acrobatic Arts II
Ages: 6+
Class Type Name: Acro
Instructor Name: Brooke Willson
Location: Studio 3
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Boys Ballet
Ages: 9-18
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
14 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hip Hop III
Ages: 9-18
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Cheryl Murphy
Location: Studio 2
7 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Boys Acrobatic Arts
Ages: 8-18
Class Type Name: Acro
Instructor Name: Brooke Willson
Location: Studio 3
9 spots available
0 waitlisted
Monday
4PM
Class Name: Seekers Tap/Jazz (Audition Only)
Ages: 5-9
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Gatherers Ballet (Audition Only)
Ages: 7-9
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Virtual Tap/Jazz
Ages: 2 yrs-5
Class Type Name: Combo Classes
Instructor Name: Cheryl Murphy
4 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Braves Tap (Audition Only)
Ages: 11-15
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 2
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Gatherers Tap (Audition Only)
Ages: 7-9
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters Ballet (Audition Only)
Ages: 9-11
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Gatherers Choreo
Ages: 7-9
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Warriors Tap (Audition Only)
Ages: 12-18
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 2
11 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Braves Ballet (Audition Only)
Ages: 11-14
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters/Gatherers Jazz (Audition Only)
Ages: 7-11
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hunters Tap (Audition Only)
Ages: 9-11
Class Type Name: Competition Team
Instructor Name: Anne Marie Gaige
Location: Studio 2
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Warriors Jazz (Audition Only)
Ages: 12-18
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
11 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Braves Jazz (Audition Only)
Ages: 11-14
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Melanie Fischer
Location: Studio 3
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Warriors Ballet (Audition Only)
Ages: 12-18
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Allison McKay
Location: Studio 1
11 spots available
0 waitlisted
8PM