Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

2019-2020 Season

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
4:15 - 4:45Ballroom Blitz9-12RM4:30 - 5:30Academy Acro ages 7+7-18MC4:30 - 5:00Mini 2 Creative Movement age 44RM5:00 - 6:30Junior Pre-Pro Ballet10-12NA
4:30 - 5:00Junior Academy Tap10-12JB4:30 - 5:00Company Tap Technique12-18HC4:30 - 5:30Petite Ballroom Technique7-9MS5:00 - 5:30Petite Lyrical7-9MC
5:00 - 5:30Anywhere The Wind Blows9-12MC5:00 - 5:30Academy Teen Tap12-18BB5:00 - 5:30Acapella12-18HC5:30 - 6:00Int Petite SG Tap "Heebie Jeebies"7-10RM
5:00 - 5:30Junior Academy Contemporary10-12JB5:00 - 5:30Mini 1 Creative Movement age 33RM5:00 - 5:30Friday Night Party9-12MC5:30 - 6:00Petite 1 Tap7-9DB
5:00 - 5:30Yellow9-12RM5:00 - 6:00Musical Theatre 11+11-18JM5:00 - 5:30Mini 2 Acro age 44RM5:45 - 6:30Mini 1 Acro ages 5 & 65-6MC
5:30 - 6:00Junior Academy Lyrical10-12JB5:00 - 5:30Senior Musical Theatre Dance12-18HC5:30 - 6:30 Junior Company Jazz10-12KL6:00 - 6:45 Petite Company Ballet 7-9RM
5:30 - 6:00Junior Company Contemporary10-12RM5:30 - 6:00Mini 1 Acro age 33RM5:30 - 6:00Mini 3 Tap (Age 5)5RM6:00 - 6:45Petite Academy Ballet7-9DB
5:30 - 6:00Lil' Movers 2 yrs-2.5 yrsDB5:30 - 6:30Teen Company 1 Jazz12-18BB5:30 - 6:30Petite Company Ballet7-9MC6:30 - 7:30Pre-Pointe10-12MC
5:30 - 6:00Lovely9-12MC5:30 - 6:30Teen Company 2 Ballet12-18MC5:30 - 6:30Teen Ballroom Technique12-18MS6:30 - 8:00Teen/Senior Pre-Pro Ballet13-18NA
6:00 - 7:00Junior Academy Ballet10-12JB6:00 - 6:45Academy Teen Ballet12-18MJ6:00 - 6:30Mini 3 Ballet (Age 5)5RM6:45 - 7:30Petite Academy Jazz7-9DB
6:00 - 7:00Junior Company 1 Ballet10-12MC6:00 - 7:00Musical Theatre ages 5-75-7JM6:30 - 7:30Junior Ballroom Technique10-12MS6:45 - 7:30Petite Company Jazz7-9RM
6:00 - 7:00Junior Company 3 Jazz10-12RM6:30 - 7:30Teen Company 1 Ballet12-18MC6:30 - 7:00Mini 3 Jazz (Age 5)5RM7:30 - 8:00Int Petite SG Hip-Hop7-10RM
6:00 - 6:30Mini 4 Tap age 66DB6:30 - 7:30Teen Company 2 Jazz12-18BB6:30 - 7:30Teen Company Ballet12-18MC7:30 - 8:00Petite Hip-Hop 7-9DB
6:30 - 7:00Mini 4 Ballet age 66DB6:45 - 7:30Academy Teen Jazz12-18MJ7:00 - 8:00 Petite Company Jazz7-9KL8:00 - 9:00Pointe13-18MC
7:00 - 8:00Junior Academy Jazz10-12JB7:00 - 8:00Musical Theatre 8-108-10JM7:00 - 7:30Mini 3 Hip-Hop (Age 5)5RM
7:00 - 8:00Junior Company 1 Jazz10-12RM7:30 - 8:00Academy Teen Contemporary12-18MJ7:30 - 8:00Jr/Teen Ballroom Group PC12-18MS
7:00 - 8:00Junior Company 3 Ballet10-12MC7:30 - 9:00Company Add - On Acro 5-18MC8:00 - 9:00 Teen Company Jazz12-18KL
7:00 - 7:30Mini 4 Jazz age 66DB7:30 - 8:00Company Teen Contemporary12-18BB8:00 - 9:00Junior Company Ballet10-12MC
7:30 - 8:00Mini 4 Hip Hop age 66DB7:30 - 8:00Next Generation12-18RM
8:00 - 9:00 Academy Acro ages 7+7-18MC8:00 - 9:00Academy Teen & Senior Hip Hop12-18MJ
8:00 - 9:00Junior Academy Hip Hop10-12RB8:00 - 8:30Company Teen Hip Hop Technique12-18RM
8:00 - 8:30Junior Company Hip Hop10-12RM8:30 - 9:00Clowning Around 12-18RM
8:30 - 9:00Old Skool9-12RM

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
8:30 - 9:00Lil' Woodpeckers3-6RM9:00 - 9:15Company Roster 2019-20205-18RM
9:00 - 10:00Company 1 Acro5-18MC
9:00 - 10:00Company 3 Acro7-18RM
9:30 - 10:00Holiday6-9DB
10:00 - 11:00Company 2 Acro7-18MC
10:00 - 10:30Lil' Movers (Saturday)2 yrs-2.5 yrsDB
10:00 - 11:00Synergy Elite12-18RM
11:00 - 12:00Reflections7-18RM
12:00 - 12:30Mortal Combat12-18RM
12:00 - 12:30Neon Moon9-12MC
12:30 - 1:00Tom's Diner12-18RM
12:30 - 1:00We Got The Beat9-12MC
1:00 - 1:30Boy Oh Boy12-18RM
1:00 - 1:30Higher Ground7-9MC
1:30 - 2:00All Or Nothing12-18RM
1:30 - 2:00Rainbow7-9MC
2:00 - 2:30Seasons12-18MC
2:00 - 2:30Swarm9-18RM
2:30 - 3:00Anchor12-18MC
2:30 - 3:00Birdkeeper12-18RM
3:00 - 3:30St James Ballroom9-12RM