Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

Sessional Classes Special Events 2019/20 season

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
3:30 - 4:30Acro 811-12Ashara10:00 - 10:45Kinder Ballet A2 yrs-4.5Sara1:00 - 1:45Kinder Ballet B3-4.5Sara3:30 - 4:30Competitive Contemporary 46-18Cierra3:30 - 4:15Stretch & Strength 19-10Sara
3:30 - 4:30Ballet 59Jenny3:30 - 4:30Breakdance 1 A5-14Magnus 2:00 - 2:45Kinder Combo B3-4.5Sara3:30 - 4:30Hoop 1 B8-17Ashara4:00 - 4:45Acro 1 C5-5.5Kirsten
3:30 - 4:30Breakdance 1 C5.5-10Magnus 3:30 - 4:30Competitive Contemporary 36-18Cierra3:30 - 4:30Hoop 1 A8-10Ashara3:45 - 4:45Acro 3 B7Kirsten4:15 - 5:00Stretch & Strength 29-10Sara
4:00 - 4:45Jazz 37-8Trishya3:30 - 4:30Conditioning 15-7Trishya3:45 - 4:30Progressive Ballet Tech7-18Cierra4:00 - 4:45Jazz 15-5.5Sara5:00 - 5:45Stretch & Strength 311-12Sara
4:30 - 5:30Ballet 711Jenny4:30 - 5:15Ballet 15-5.5Sara4:00 - 4:45Acro 1 A5Kirsten4:30 - 5:30Contemporary 312-18Cierra5:30 - 6:30Acro 3 C7Kirsten
4:30 - 5:30Breakdance 2 B7-11Magnus 4:30 - 5:30Breakdance 2 A5-14Magnus 4:30 - 5:30Hoop 310-18Ashara4:30 - 5:30Hoop 28-18Ashara5:45 - 6:30Stretch & Strength 411-12Sara
4:30 - 5:30Competitive Acro6-18Ashara4:30 - 5:30Conditioning 28-10Trishya4:30 - 5:30Lyrical 17-10Cierra4:45 - 5:30Acro 1 B5-5.5Kirsten6:30 - 7:30Acro 4 B8-11Kirsten
4:45 - 5:30Jazz 48Trishya4:30 - 5:30Song & Dance 16-9Cierra4:30 - 5:30Street 27-8Jane4:45 - 5:30Jazz 26Sara6:30 - 7:15Stretch & Strength 59-12Sara
5:30 - 6:30Acro 69-10Ashara5:15 - 6:00Ballet 26Sara4:45 - 5:30Acro 2 A6Kirsten5:30 - 6:15Acro 2 B6Kirsten7:15 - 8:00Stretch & Strength 613-18Sara
5:30 - 6:30Ballet 48Jenny5:30 - 6:30Breakdance 1 B5-14Magnus 5:30 - 6:30Acro 3 A7Kirsten5:30 - 6:30Competitive Acro Tech9-18Ashara
5:30 - 6:30Jazz 712-18Trishya5:30 - 6:30Competitive Contemporary 16-18Cierra5:30 - 6:30Hoop 510-12Ashara5:30 - 6:30Contemporary 210-11Cierra
6:30 - 7:30Acro 911-12Ashara5:30 - 6:30Conditioning 38-10Trishya5:30 - 6:30Street 15-6Jane5:30 - 6:15Tap 15-5.5Sara
6:30 - 7:30Ballet 610Jenny6:00 - 7:00Ballet 37Sara5:30 - 6:30Tap 38-9Cierra6:15 - 7:15Acro 59-11Kirsten
6:30 - 7:30Jazz 59Trishya6:30 - 7:30Competitive Breakdance 6 moMagnus 6:30 - 7:30Acro 4 A8Kirsten6:15 - 7:00Tap 26-7Sara
7:30 - 8:30Acro 79-10Ashara6:30 - 7:30Competitive Contemporary 29-18Cierra6:30 - 7:30Hoop 613-18Ashara6:30 - 7:30Competitive Acro Duo 19-18Ashara
7:30 - 8:45Ballet 812-18Jenny6:30 - 7:30Conditioning 511-12Trishya6:30 - 7:30Street 39-10Jane6:30 - 7:30Contemporary 18-9Cierra
7:30 - 8:30Jazz 610-11Trishya7:30 - 8:30Adult Street18+Jane6:30 - 7:30Tap 410-11Cierra7:00 - 8:00Tap 713-18Sara
8:30 - 9:30Adult Ballet 18+Trishya7:30 - 8:30Conditioning 411-12Trishya7:30 - 8:30Hoop 411-18Ashara7:30 - 8:30Competitive Acro Duo 29-18Ashara
8:45 - 9:30Pointe11-18Jenny7:30 - 8:30Conditioning for Breakdance 5-14Magnus 7:30 - 8:30Street 411-18Jane7:30 - 8:30Lyrical 211-18Cierra
7:30 - 8:30Song & Dance 210-11Cierra7:30 - 8:30Tap 512-18Cierra8:00 - 8:45Adult Tap18+Sara
8:30 - 9:30Breakdance 35-14Magnus 8:30 - 9:30Tap 612-18Cierra8:30 - 9:30Acro 1013-18Ashara
8:30 - 9:30Conditioning 611-18Trishya
8:30 - 9:30Song & Dance 312-18Cierra

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
10:00 - 10:45Kinder Ballet C3-6Sara
11:00 - 11:45Kinder Combo C3-4.5Sara
12:00 - 12:45Kinder Combo D3-4.5Sara