Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Monday
5PM
Class Name: Ballet 2 (Ages 8-11)
Ages: 8-11
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Monday
7 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: must be enrolled in two Ballet 2 classes
Class Name: Elite Competition Choreo: Junior Contemporary
Ages: 5-18
Class Type Name: 30 Minutes (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Monday
13 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
Class Name: Hip Hop 2(Ages 8-11)
Ages: 8-12
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Monday
13 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in Street Styles
Class Name: Elite Competition Choreo: Teen Contemporary
Ages: 5-18
Class Type Name: 30 Minutes (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Monday
13 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
6PM
Class Name: Contemporary 3 (Ages 11+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Audrey Richter
Day: Monday
12 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
Class Name: Contemporary 4 (Ages 13+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Jessica Reis
Day: Monday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
Class Name: Hip Hop Jam/Tumbling (ages 4.5-6.5).
Ages: 4.5-7
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Monday
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap (Ages 6+)
Ages: 6-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Monday
13 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: must be enrolled in Ballet or Jazz
7PM
Class Name: Ballet 3/ Pre-Pointe (Ages 13+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Jessica Reis
Day: Monday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in two Ballet 3 classes.
Class Name: Ballet 4/ Pointe (Ages 13+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Audrey Richter
Day: Monday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in two Ballet 4 classes and teacher evaluation.
Tuesday
5PM
Class Name: Ballet 1B (Ages 6.5-8)
Ages: 6-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Tuesday
5 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must have completed a year of Ballet 1.
Class Name: Ballet 2 (Ages 8-11).
Ages: 8-11
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Tuesday
7 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: must be enrolled in two Ballet 2 classes
Class Name: Dance Technique (Ages 10+)
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Audrey Richter
Day: Tuesday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
Class Name: Intro to Hip Hop (Ages 4-6.5)
Ages: 4-7
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Kenny Fung
Day: Tuesday
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap/Ballet/Tumbing. (Ages 3.5-4.5)
Ages: 3.5-4.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Tuesday
10 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
6PM
Class Name: Ballet 4/ Pointe (Ages 13+) Tues
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Audrey Richter
Day: Tuesday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in two Ballet 4 classes and teacher evaluation.
Class Name: Beginner Ballet (Ages 10+)
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Tuesday
8 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
Class Name: Hip Hop 1. (Ages 5-8)
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Kenny Fung
Day: Tuesday
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz 1 (Ages 5-8)
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Tuesday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
7PM
Class Name: Acro (Ages 10+)
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Tuesday
8 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet and dance technique.
Wednesday
4PM
Class Name: Pre-Ballet A (Ages 4.5-5.5)
Ages: 4.5-5.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Wednesday
5 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Creative Ballet (Ages 2.5-3.5)
Ages: 2.5 yrs-3.5
Class Type Name: 30 Minutes (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Wednesday
8 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Ballet 2B (Ages 8-11)
Ages: 8-11
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Wednesday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: must be enrolled in two Ballet 2B classes
Class Name: Ballet/Jazz (Ages 5-8) Wednesday
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Wednesday
7 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Elite Competition Choreo: Junior/Teen Jazz
Ages: 5-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Wednesday
17 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
Class Name: Hip Hop Jam/Tumbling (4.5-6.5)
Ages: 4.5-6
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Wednesday
12 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
Class Name: Tap/Ballet/Tumbing (Ages 3.5-4.5)
Ages: 3.5-4.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Wednesday
12 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
6PM
Class Name: Elite Competition Choreo: Mini/Junior Hip Hop
Ages: 5-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Wednesday
18 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
Class Name: Jazz 2 (Ages 8-11)
Ages: 8-11
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Wednesday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
Class Name: Jazz 3 (Ages 11+)
Ages: 11-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Wednesday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
Class Name: Jazz 4 (Ages 13+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Jessica Reis
Day: Wednesday
10 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
7PM
Class Name: Ballet 3/ Pre-Pointe (Ages 13+) Tues
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Jessica Reis
Day: Wednesday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in two Ballet 3 classes.
Thursday
5PM
Class Name: Ballet 2B (Ages 8-11) Thursday
Ages: 8-11
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sheila Usui
Day: Thursday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: must be enrolled in two Ballet 2B classes
Class Name: Elite Competition Choreo: Mini Jazz
Ages: 5-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Thursday
17 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
Class Name: Hip Hop 1 (Ages 5-8)
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Thursday
8 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Tap/Ballet/Tumbing (Ages 4.5-5.5) Thursday
Ages: 4.5-5.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Thursday
6 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
6PM
Class Name: Ballet/Jazz (Ages 5-8)
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Thursday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Contemporary 1 (Ages 6-9)
Ages: 6-9
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Thursday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in ballet
Class Name: Intro Pre-Ballet (Ages 5-9)
Ages: 5-9
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Sydney Strong
Day: Thursday
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Stretch & Strength (Ages 10+)
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Thursday
3 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
7PM
Class Name: Elite Competition Choreo: Teen Hip Hop
Ages: 5-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Thursday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Audition required
Friday
5PM
Class Name: Hip Hop 1-2 (Ages 6.5-10)
Ages: 6-10
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Friday
7 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: K-Pop Cover Dance Ages 6-9
Ages: 6-9
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Garrett Yuan
Day: Friday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: n/a
Class Name: Street Styles 1 (Ages 6+).
Ages: 6-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Friday
10 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Street Styles 2 (Ages 9+)
Ages: 9-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Kenny Fung
Day: Friday
6 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
6PM
Class Name: Hip Hop 3 (Ages 10+).
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Rubi Calderon
Day: Friday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in street styles
Class Name: Hip Hop 4 (Ages 13+)
Ages: 13-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Kenny Fung
Day: Friday
4 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in street styles
7PM
Class Name: K-Pop Cover Dance Ages 9+
Ages: 9-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Garrett Yuan
Day: Friday
9 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in a hip hop or street styles class.
Class Name: Street Styles 3 (Ages 12+)
Ages: 12-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Anthony Daste
Day: Friday
3 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: none
Saturday
9AM
Class Name: K-Pop Cover Dance Saturday(Ages 6-9)
Ages: 6-9
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Garrett Yuan
Day: Saturday
10 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
Class Name: Mini Hip Hop, (Ages 4.5-5.5)
Ages: 4.5-5.5
Class Type Name: 45 Minutes (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Saturday
11 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
10AM
Class Name: Ballet 1B. (Ages 6.5-8)
Ages: 6-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Saturday
10 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must have completed a year of Ballet 1.
Class Name: K-Pop Cover Dance Ages 10+
Ages: 10-18
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Garrett Yuan
Day: Saturday
12 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: Must be enrolled in a hip hop or street styles class.
Class Name: Tap/Ballet/Tumbing B(Ages 3.5-4.5).
Ages: 3.5-4.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Saturday
8 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
11AM
Class Name: Hip Hop 1 (Ages 5-8).
Ages: 5-8
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Garrett Yuan
Day: Saturday
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap/Ballet/Tumbling A/B (Ages 3.5-4.5).
Ages: 3.5-4.5
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Stella Dang
Day: Saturday
3 spots available
0 waitlisted
Prerequisites: N/A
12PM
1PM
2PM
3PM
4PM
5PM
6PM
7PM
8PM
9PM
10PM
11PM
Class Name: Hip Hop Jam/Tumbling (ages 4.5-6.5)
Ages: 4.5-7
Class Type Name: 60 Min Class (2023-2024)
Instructor Name: Erika Alvarez
Day: Saturday
12 spots available
0 waitlisted