Welcome                  Login
     
Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

New Schedule - 2017-2018

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
2:30 - 3:30Jr. Half-Day Ballet10-13JD 9:30 - 10:00Mini Dance 2 - Tuesday * 1 spot left2 yrs-3EB 9:30 - 10:00Mini Dance 2 - Wednesday 2 yrs-3DH2:00 - 3:00Half-Day Jazz Tech 8-11 years8-11AQ11:15 - 11:45Mini Dance 2 - Friday 2 yrs-3DH
3:00 - 3:30Rec Acro 5-6 years 4.5-6GC9:30 - 10:00Mini Dance 3 - Tuesday #2 *2 spots left2.5 yrs-4JM10:00 - 10:30Mini Dance 3 - Wednesday *1 spot left3-4DH2:30 - 3:30Half-Day Ballet13-18TM11:45 - 12:15Mini Dance 3 - Friday *1 spot left3-4DH
3:30 - 4:30Competition B & C Acro8-16GC10:00 - 10:30Mini Dance 2-3 - Tuesday #2 *2 spots left2 yrs-3JM10:30 - 11:00Mini Dance 3 - Wednesday (with experience) 3-4DH3:00 - 3:30Boys Hip Hop 5-6 years *1 spot left5-6DH12:30 - 1:15Mini Dance 4 - Friday 4-5DH
3:30 - 4:30Competition Jazz "A"5-8JD 10:00 - 10:30Mini Dance 3 - Tuesday3-4EB 11:00 - 11:45Mini Dance 4 - Wednesday4-5DH3:30 - 5:30"Cat in the Hat" Tap7-9LC1:15 - 2:00Mini Jazz/Hip Hop 3.5-5DH
3:30 - 4:30Jade Company Jazz7-9LC10:30 - 11:15Mini Dance 4 - Tuesday #24-5JM11:15 - 11:45Mini Acro 3 - Wednesday *2 spots left3-4JM3:30 - 4:30Advanced 1 & 2 Ballet12-18TM2:45 - 3:30Mini Dance 4 - Friday #2 *3 spots left4-5JKM
3:30 - 4:30Onyx Company Lyrical9-12AQ11:00 - 11:45Mini Dance 4 - Tuesday4-5EB 11:45 - 12:30Mini Dance 4 - Wednesday (with experience) *1 spot left4-5DH3:30 - 4:30Company Hip-Hop Tech7-16LM3:00 - 3:30Mini Dance 3 - Friday #2 * 3 spots left3-4EB
3:30 - 4:30Rec Jazz/ Musical Theatre 7-10 7-10EB 11:15 - 11:45Mini Acro 3 - Tuesday 3-4JM12:30 - 1:15Mini Tap/Jazz 4 - Wednesday *1 spot left4-5DH3:30 - 4:30Grade 1 Ballet - Recreation7-10JD 3:00 - 3:30Rec Acro 5-6 years - Friday *1 spot left5-6ZC
4:30 - 5:30Competition B & C Acro "Tech"8-18GC11:45 - 12:30Mini Acro 4 - Tuesday4-5JM2:30 - 3:30Modern/Contemporary Tech11-18TM3:30 - 4:30Sapphire Company - Thursday10-13AQ3:00 - 3:30Rec Tap 5-years 5-6DH
4:30 - 5:30Grade 1 Ballet - Monday *2 spots left7-10JD 11:45 - 12:30Mini Dance 4 (with experience)4-5EB 3:00 - 3:30Rec Acro 5 years - Wednesday4.5-5.5SR4:30 - 5:30Coral Hip Hop5.5-9DH3:30 - 4:30Company Lifts & Tricks9-15AM
4:30 - 5:30NEW!!! Rec Hip Hop 6-9 years 6-9EB 12:30 - 1:15Mini Acro 4 - Tuesday (with experience) *2 spots left4-5JM3:30 - 4:30Advanced 1 & 2 Ballet - Wed12-18TM4:30 - 5:30Intermediate Ballet - Thursday11-16TM3:30 - 4:30Primary Ballet - Friday *2 spots left6-7EB
4:30 - 5:30Pearl Company Lyrical - Monday9-12AQ12:30 - 1:15Mini Tap/Jazz 4-years 4-5EB 3:30 - 4:30Amethyst Company Tech11-16AQ4:30 - 5:30Primary Ballet (6 years)6-7JD 3:30 - 4:30Rec Hip Hop 7-9 years - Friday (Zach) 7-9ZC
4:30 - 5:30Tap for Convention 9+9-18LC2:30 - 3:30Half-Day Acro Tech11-18SR3:30 - 4:30Grade 1 Ballet - Wednesday7-10JD 4:30 - 5:30Quartz Company Tech 13-18AQ3:30 - 4:30Rec Jazz/Lyrical 6-8 years6-8JKM
5:30 - 6:30Competition Jazz "B" Tech7-12EB 2:45 - 3:30Pre-Primary Ballet 5-6JD 3:30 - 4:30Pearl Acro Tech9-12SR5:30 - 7:00Big Bro Tap10-14LC3:30 - 4:30Rec Tap 6-years 5.5-7DH
5:30 - 6:30Grade 2 Ballet - Monday8-11JD 3:00 - 3:30Ruby/Coral Tap Tech5-9LC3:30 - 4:30Sapphire Company12-18SS5:30 - 6:30Grade 2 Ballet - Thursday 8-12JD 4:30 - 5:30Competition "B" & "C" Hip Hop - Friday9-15ZC
5:30 - 6:30Onyx Company Jazz9-12LC3:30 - 4:30Hip Hop Tech/Combo 13+13-18ZV4:30 - 5:30Coral Company Tech6-9AQ5:30 - 6:30Grade 4 Ballet - Thursday9-13TM4:30 - 5:30NEW Recreational Jazz/Lyrical 6-8 years5.5-7EB
5:30 - 6:30Pearl Jazz Tech9-12AQ3:30 - 4:30Jade Company Lyrical7-9JD 4:30 - 5:30NEW!!! Rec Acro 7-10 years 7-10SR5:30 - 6:30Quartz Company Small13-17AQ4:30 - 5:30Rec Acro 7-9 years 7-9AM
5:30 - 6:30Ruby/Coral Acro Tech - Monday6-9GC3:30 - 4:30Pearl Company Jazz 9-12AQ4:30 - 5:30Onyx Company Small Group10-12SS5:30 - 6:30Rec Acro 6-8 years 6-8AV4:30 - 5:30Rec Musical Theatre 6-9 years 6-9JKM
6:30 - 7:30Competition Jazz "B"7-14LC3:30 - 4:30Rec Acro 7-8 years 6-8SR4:30 - 5:30Ruby Company Lyrical5-8JD 6:30 - 7:30Advanced Foundation12-18TM4:30 - 5:30Rec Tap 7-9 years 7-9DH
6:30 - 7:30Grade 5 Ballet - Monday10-17JD 3:30 - 4:30Ruby Company Jazz - Tuesday6-9LC4:30 - 5:30Variation Pointe12-18TM6:30 - 7:30Competition "A" /Ruby Jazz Tech5-8JKM5:30 - 6:30Acro Troupe Tech9-14AM
6:30 - 7:30Hip Hop Tech "A" 9-up8-18DH4:30 - 5:30Jade Company Tech6-9AQ5:30 - 6:30Grade 3 Ballet6-9JD 6:30 - 7:30Competition "B" & "C" Ballet Tech9-18JD 5:30 - 6:30Competition "B" & "C" Hip-Hop Tech9-15ZC
6:30 - 7:30Jade Small Group7-9AQ4:30 - 5:30Kool Kidz (Audition Only)10-18ZV5:30 - 6:30Grade 6 Ballet - Wednesday12-16TM6:30 - 7:30Rec Acro 9-11 years *1 spot left9-11AV5:30 - 6:30Rec Hip Hop 5-7 years 5-7DH
6:30 - 7:30Stretch & Strength ages 7-117-10GC4:30 - 5:30Onyx/Amethyst Acro Tech10-15SR5:30 - 6:30Jade Acro Tech7-10SR7:00 - 7:30LYRICAL LINE 7-18LC5:30 - 6:30Rec Jazz 5-6 years - Friday 5-6EB
7:30 - 9:00"The Race" Tap11-17LC4:30 - 5:30Primary Ballet (Rec) 6-7JD 5:30 - 6:30Quartz/Platinum Company Tech13-17SS7:30 - 8:30Advanced Foundation #212-16JD 5:30 - 6:30Rec Jazz 9-12 years 9-12JKM
7:30 - 8:30Grade 6 Ballet - Monday12-16JD 4:30 - 5:30Ruby/Coral Tap6-9LC5:30 - 6:30Sapphire Jazz Tech11-14AQ7:30 - 8:30Competition "C" Lyrical11-18JKM6:30 - 7:30Acro Troupe Choreo9-14AM
7:30 - 8:30Rec Teen Hip Hop 11+ *2 spots left12-18DH5:30 - 6:30Coral Company Jazz7-9LC6:30 - 7:30Beginner Pointe11-16TM7:30 - 8:30Grade 7 Ballet - Thursday12-18TM6:30 - 7:30Rec Hip Hop 10-13 years10-13DH
7:30 - 8:15Stretch & Strength 9+/ Acro tech8-17GC5:30 - 6:30Grade 7 Ballet - Tuesday12-18JD 6:30 - 7:30Competition "C" Jazz11-18LC7:30 - 8:30Rec Acro 12+ * 3 spots left12-18AV6:30 - 7:30Rec Hip Hop 7-9 years - Friday6-9ZC
7:30 - 8:30Teen Jazz/Contemporary 12+12-18EB 5:30 - 6:30Junior Lady Venom 7-15ZV6:30 - 7:30Coral Company Lyrical8-11JD 7:30 - 8:30Rec Tap 10+ 10-16LC6:30 - 7:30Recreational Lyrical/Contemporary 9-118-11JKM
5:30 - 6:30Onyx Company Tech9-12AQ6:30 - 8:00Quartz Company13-17SS8:30 - 9:30Teen Rec Contemporary/Lyrical 12+12-18JKM
5:30 - 6:30Senior Acro Team Tech - Auditon10-18SR6:30 - 7:30Sapphire Acro Tech11-15SR
6:30 - 7:30Company Contemporary Large Group 12-under11-14JKM7:30 - 8:30Competition "C" Tech11-18LC
6:30 - 7:30Competition Tap 9+9-14LC7:30 - 8:30Grade 4 Ballet - Wednesday8-12JD
6:30 - 7:30Grade 3 Ballet - Tuesday8-12JD 7:30 - 8:30Grade 5 Ballet - Wednesday10-17TM
6:30 - 7:30Millennials Hip Hop 12-18ZV7:30 - 8:00Stretch & Strength 11+ (Wednesday)11-18SR
6:30 - 7:30Senior Acro Team - Audition12-18SR8:00 - 9:00Amethyst Company - Contemporary13-18SS
7:30 - 9:00Amethyst Company12-18LC8:00 - 9:00Company Combo Class 11+11-18JKM
7:30 - 8:30Intermediate Ballet - Tuesday11-16JD
7:30 - 8:30Lady Venom 11-15ZV
7:30 - 8:30Stretch & Strength 11+11-18SR

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:30 - 10:15Mini Dance 4 - Saturday 4-5SB
9:30 - 10:00NEW!!! Mini Dance 2 - Saturday #2 2 yrs-3EB
10:00 - 10:45Mini Acro 4-years (Saturday) 3.5-4.5AV
10:00 - 10:30Mini Dance 2 Saturday 2 yrs-3EB
10:15 - 11:00Pre-Primary Ballet - Saturday *1 spot left5-7SB
10:30 - 11:00Mini Dance 3 - Saturday #2 3.5-4.5EB
10:45 - 11:45Rec Acro 5-6 years - Saturday *3 spots left5-6AV
11:00 - 11:45Mini Dance 4 yrs 4-5EB
11:00 - 12:00Rec Jazz 5-6 years - Saturday *2 spots left4.5-6SB
11:45 - 12:45Rec Acro 8-10 years8-10AV