Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

2020-21 Sept 8, 2020 - May 31, 2021

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
4:00 - 4:30Private Piano Emma Sperber10-17MN10:00 - 10:45Broadway Babies2 and early 3JFM4:00 - 4:30Private Piano Maevy McCormack11-17AM4:00 - 4:30Private Voice Marielle Gearding16AM4:00 - 4:30Private Voice Ryan Scheiner11AM
4:30 - 5:30Ballet 27-13JFM4:00 - 4:30Private Piano Reed Kathman15MN4:00 - 4:30Private Voice Chloe Dunham7MN4:30 - 5:30Jazz for Advanced and Junior Premiere Dance Team8-14KR4:00 - 4:30Private Voice-Amelia Elkins17MN
4:30 - 5:30Ballet 27-12HRM4:00 - 4:30Private Voice Kamryn Rice16AM4:30 - 5:30Act & Sing4-7KR4:30 - 5:30Tap 5/611-17JFM4:30 - 6:30Theatre Workshop Advanced8-17HRM
4:30 - 5:30Beg. Hip Hop6-10EM4:30 - 5:30Advanced Hip Hop12-17KR4:30 - 5:30Act It Out! 8-12JFM4:30 - 5:30Tap 7 10-17HRM4:30 - 6:30Theatre Workshop Prep8-12AM
4:30 - 5:30Leaps & Turns10-17KR4:30 - 5:30Ballet 15-8HRM4:30 - 5:30Ballet for Advanced and Junior Premiere Dance Team9-17AM5:30 - 6:30Broadway Sings8-13JFM4:30 - 6:30Theatre Workshop by Audition10-17JFM
4:30 - 5:30Leaps and Turns 11-17HRM4:30 - 5:30Beginning Ballet 10-17EM4:30 - 5:00Private Piano Charles Cunningham6MN5:30 - 6:30Mighty Mini Team4-7KR
4:30 - 5:00Private Voice Ava Carpenter12MN4:30 - 5:30Pre - Ballet/Tap3-5JFM4:30 - 5:30Tap 3/49-17HRM5:30 - 6:30Modern I/II9-17AI
5:00 - 5:30Private.Voice /Piano Savannah Steinhaus14MN4:30 - 5:00Private Piano Delaney McCormack5 for piano/ 11 for voiceMN5:00 - 5:30Private Piano Alexander Purkiss10-17MN5:30 - 6:00Private Voice Madie McMillian5 for piano/ 11 for voiceAM
5:30 - 6:30Jazz 27-13HRM4:30 - 5:00Private Voice Mariah Griggs7AM5:30 - 6:30Act & Sing 4-7HRM5:30 - 6:00Private Voice Victoria Samotis5 for piano/ 11 for voiceDD
5:30 - 6:30Modern 311-17KR5:00 - 5:30Private Piano Mollie Tagher16AM5:30 - 6:30Ballet 3/49-13AM5:30 - 6:30Technique conditioning for Elite Teams10-17HRM
5:30 - 6:30Modern 412-17AI5:00 - 5:30Private Voice Ava Stansel 16DD5:30 - 6:30Musical Theatre Dance 19-17KR6:00 - 6:30Private Voice Britton Murphy15AM
5:30 - 6:00Private Piano Claire Redding5MN5:00 - 5:30Private Voice Erin Klocke14MN5:30 - 6:00Private Voice Ainsley Whelan13MN6:00 - 6:30Private Voice Brynne Seither 12DD
5:30 - 6:00Private Voice Ella Martin15AM5:30 - 6:30Acrobatics 14-8KR5:30 - 6:00Private Voice Emma Sperber11DD6:30 - 8:30Advanced Dance Team9+AM
5:30 - 6:00Private Voice Gabbie Goetz13JM5:30 - 6:30Jazz/Tap15-8JFM5:30 - 6:30Tap for Advanced and Junior Premiere Dance Team9-17JFM6:30 - 7:30Ballet 15-8EM
5:30 - 6:30Tap I9-17JFM5:30 - 6:00Private Voice Annabelle Price15DD6:00 - 6:30Private Voice Gianna Dinkens5 for piano/10 for voiceMN6:30 - 8:30Elite Tap Dance Team10+JFM
6:00 - 6:30Private Piano Robert Zahniser14MN5:30 - 6:00Private Voice Cameron Kratzer10-17MN6:00 - 6:30Private Voice Willow Downs10-17JM6:30 - 8:30Junior Premiere Team9-17JFM
6:00 - 6:30Private Voice Kate Schuetter16JM5:30 - 6:00Private Voice Jayda Ries16AM6:00 - 6:30Private Voice-Claire Coppage10-17DD6:30 - 7:00Private Piano Garrett Cherry9AM
6:30 - 7:30Ballet 610-17AM5:30 - 6:30Strength & Power10-17HRM6:30 - 7:30Advanced Contemporary11-17KR6:30 - 7:00Private Voice Ella Stinnett16DD
6:30 - 7:30Beginning Adult Tap18 and upEM6:00 - 6:30Private Piano Violet Bendel6AM6:30 - 7:30Jazz 3/49-17HRM6:30 - 8:30Senior Elite Dance Team9-17JFM
6:30 - 7:30Jazz 510-17KR6:00 - 6:30Private Voice Emily Sission5 for piano/ 11 for voiceDD6:30 - 7:30Pre Tap-Ballet3-5JFM6:30 - 8:30Senior Permiere Dance Team10+AM
6:30 - 7:00Private Piano Sophie Anderson11MN6:00 - 6:30Private Voice Leland McGuire15MN6:30 - 7:00Private Piano Mckenzie Bailey8AM7:00 - 7:30Private Voice Ainsley Lindberg10-17DD
6:30 - 7:00Private Voice Paul Stolz11JM6:00 - 6:30Private Voice Liam Stumbo14JM6:30 - 7:00Private Voice Avery Lenihan10-17JM7:30 - 8:00Private Voice Kevin Webb14DD
6:30 - 7:30Tap 29-14JFM6:30 - 7:30Acrobatics 3-10--17KR6:30 - 7:00Private Voice Madelyn Klosterman10-17MN
7:00 - 7:30Private Voice Asha Adley7JM6:30 - 7:30Acrobatics 313-17HM6:30 - 7:00Private Voice Ruby Sanchez5 for piano / 11 for voiceDD
7:00 - 7:30Private Voice Nikolai Dunn10-17MN6:30 - 7:30Acting 1 10-14JFM6:30 - 8:30Stage Tech10-17KM
7:30 - 8:30Ballet 510-17AM6:30 - 7:30Pre Ballet/Tap3-5HRM7:00 - 7:30Private Voice Colin Wilder13JM
7:30 - 8:30Intermediate Adult Tap18 & upJFM6:30 - 7:00Private Voice Caroline Nitardy5 for piano/ 11 for voiceJM7:00 - 7:30Private Voice Lainey Zdarsky15MN
7:30 - 8:30Jazz 611-17KR6:30 - 7:00Private Voice Georgia Colvin14MN7:00 - 7:30Private Voice Mollie Tagher13DD
7:30 - 8:00Private Voice Ciara Carroll10-17MN6:30 - 7:00Private Voice Macie Becker10AM7:30 - 8:30Intermediate Hip Hop8-13KR
7:30 - 8:00Private Voice Jay Giffin15JM6:30 - 7:00Private Voice Shealey Hannigan15DD7:30 - 8:30Musical Theatre Dance 210-17KR
8:30 - 9:00Beginning Pointe10-17AM6:30 - 7:30Technique Conditioning for Jr. & Sr. Premiere Dance Teams9-16HRM7:30 - 8:30Musical Theatre Dance 39-17JFM
8:30 - 9:00IntermediatePointe10-17AM7:00 - 7:30Private Piano Eliza Coyle8AM7:30 - 8:00Pitch Perfect Group Vocal Coaching10-18MN
7:00 - 7:30Private Voice Brooke Donaldson10-17MN7:30 - 8:00Private Voice Collin Stinnett5 for piano / 11 for voiceDD
7:00 - 7:30Private Voice Sam Arnold17JM7:30 - 8:00Private Voice Sarah Grace Horn10 -17JM
7:00 - 7:30Private Voice-Claire Dunham5 for piano/ 11 for voiceDD8:00 - 8:30Private Voice Caleb Zuziak11MN
7:30 - 8:30Acrobatics 210-15KR
7:30 - 8:30Acting 2 13-17HRM
7:30 - 8:30Acting 314-18JFM
7:30 - 8:30Acting the Song10-17JFM
7:30 - 8:00Private Voice Hope Mcnickle15MN
7:30 - 8:00Private Voice Lily Atzinger11DD
7:30 - 8:00Private Voice Nick Stockman10JM
8:30 - 9:15College, GSA & Overture Prep class15-18HRM

SaturdaySunday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
9:00 - 11:00Dance Team10-17AM
10:00 - 11:00Adult Cardio Hip Hop Jazz18 and upJFM
11:00 - 1:00Disney National Theatre Festival12-17JFM