Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Tuesday
5PM
Class Name: Novice
Ages: 8+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
7 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Scots Bluebell Performance Troupe
Ages: 7+
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Melina Giesbrecht
5 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Intermediate Competitive (10+ years)
Ages: 10-16
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Sr. Premier
Ages: 10-16
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
9 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: Scottish Primrose Performance Troupe
Ages: 10+
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Melina Giesbrecht
9 spots available
0 waitlisted
9PM
Thursday
5PM
Class Name: Primary
Ages: 5-6
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
6 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Beginner
Ages: 5-6
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Whirling Thistles Performance Troupe
Ages: 10-16
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Melina Giesbrecht
8 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Marsh Marigolds Performance Troupe
Ages: 13+
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Melina Giesbrecht
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jr. Premier
Ages: 7-11
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
5 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: Mountain Avens Performance Troupe
Ages: 10-25
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Melina Giesbrecht
10 spots available
0 waitlisted
Saturday
9AM
Class Name: Jr. Premier S
Ages: 8+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Primary (3-4 years)
Ages: 3-4
Class Type Name: Recreational Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
13 spots available
0 waitlisted
Class Name: Primary (5-6 years)
Ages: 5-6
Class Type Name: Recreational Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
5 spots available
0 waitlisted
10AM
Class Name: Sr. Premier S
Ages: 11+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Beginner 7+
Ages: 7-9
Class Type Name: Recreational Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
15 spots available
0 waitlisted
11AM
Class Name: Intermediate S
Ages: 7+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Jennifer Watt
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Beginner S
Ages: 7+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
9 spots available
0 waitlisted
12PM
Class Name: Novice S
Ages: 7+
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
7 spots available
0 waitlisted
1PM
Class Name: Highland Heather Performance Troupe
Ages: 7+
Class Type Name: Flowers of Scotland Performance Troupe
Instructor Name: Abbey Smirl
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Primary S
Ages: 5-6
Class Type Name: Competitive Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
6 spots available
0 waitlisted
2PM
Monday
6PM
Class Name: Strength and Flexibility Workshop
Ages: 9+
Class Type Name: Workshop
Instructor Name: Joelle Jobin
11 spots available
0 waitlisted
7PM
8PM
Class Name: Teen Recreational
Ages: 13+
Class Type Name: Recreational Stream
Instructor Name: Melina Giesbrecht
10 spots available
0 waitlisted