Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Monday
4PM
Class Name: Company 2 HipHop
Ages: 12-18
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 5
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Company I Jazz
Ages: 8-12
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition JR Jazz
Ages: 9-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 4
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition SR Jazz
Ages: 12-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Julianne Casilio
Location: 1
3 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Company Ballet I
Ages: 8-18
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Company Ballet II
Ages: 6 mo
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Eden Vail
Location: 3
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition JR Lyrical
Ages: 8-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Julianne Casilio
Location: 4
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition SR Lyrical
Ages: 12-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jaclyn Dimino
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Monday Tot Acro
Ages: 4-7
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 5
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Company Musical Theatre (Optional Add)
Ages: 8-18
Class Type Name: Musical Theatre
Instructor Name: Julianne Casilio
Location: 2
23 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Production
Ages: 6-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 1
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Monday Tot HipHop - Section 1
Ages: 4-7
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Chelsea VanBuren
Location: 5
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Monday Tot HipHop - Section 2
Ages: 4-7
Class Type Name: tot hip hop
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 4
4 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Competition MINI Jazz
Ages: 6-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 4
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition TEEN Jazz
Ages: 11-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 1
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Monday Tot Acro - Section 2
Ages: 4-7
Class Type Name: tot acro
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 5
7 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Competition MINI Lyrical
Ages: 6-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 4
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition TEEN Lyrical
Ages: 11-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 1
4 spots available
0 waitlisted
Tuesday
4PM
Class Name: Ballet II
Ages: 8-13
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 2
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Acro I
Ages: 6-13
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
4 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Jazz II
Ages: 9-18
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 4
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Combo/ Pre-School
Ages: 2.5 yrs-4
Class Type Name: Combo
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 5
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday HipHop I
Ages: 6-13
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Tot Ballet- Section 1
Ages: 4-7
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Jillian Connor
Location: 1
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Tot Ballet- Section 2
Ages: 4-7
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 3
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Contemporary I
Ages: 6-13
Class Type Name: Contemporary
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pointe
Ages: 13+
Class Type Name: Pointe
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 5
13 spots available
0 waitlisted
Class Name: Praise Dance
Ages: 5+
Class Type Name: Praise Dance
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 2
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Tot Jazz- Section 1
Ages: 4-7
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jillian Connor
Location: 4
13 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Tot Jazz- Section 2
Ages: 4-7
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 3
2 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Acro II
Ages: 9-13
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Kimberly Goodwin
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Musical Theatre
Ages: 7-18
Class Type Name: Musical Theatre
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 2
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tuesday Tot Tap
Ages: 4-7
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Jillian Connor
Location: 4
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Acro III/IV
Ages: 10+
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 2
14 spots available
0 waitlisted
Class Name: Contemporary III
Ages: 10+
Class Type Name: Contemporary
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 5
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: HipHop II
Ages: 9-13
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
10 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: HipHop IV
Ages: 11+
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
13 spots available
0 waitlisted
Wednesday
4PM
Class Name: Ballet I
Ages: 6-10
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 2
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Breakdancing
Ages: 7-18
Class Type Name: Break Dancing
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 5
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Progressive Ballet Tech (Teens and Seniors)
Ages: 10-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 1
3 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: All Boys HipHop
Ages: 4-18
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 5
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz I
Ages: 6-13
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Progressive Ballet Tech (Minis & Juniors)
Ages: 7-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 1
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz III
Ages: 10-18
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 2
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap I
Ages: 6-12
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Eden Vail
Location: 4
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Wednesday Combo Pre-School
Ages: 2.5 yrs-4.5
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 5
2 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Ballet III
Ages: 10+
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Eden Vail
Location: 4
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Wednesday HipHop I
Ages: 7-13
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 2
14 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Competition JR HipHop
Ages: 7-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Jaclyn Dimino
Location: 5
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Contemporary II
Ages: 9-18
Class Type Name: Contemporary
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap III/IV
Ages: 10+
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Eden Vail
Location: 2
7 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: HipHop III
Ages: 10-18
Class Type Name: Acrobatics
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz IV
Ages: 12+
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Eden Vail
Location: 2
6 spots available
0 waitlisted
Thursday
4PM
Class Name: Company 2 Jazz
Ages: 12-18
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 2
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Tap 1&2
Ages: 7-18
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 1
16 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Company 2 Lyrical
Ages: 11-18
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 2
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Company 1 Lyrical
Ages: 8-12
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Abby Czerwonka
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Modern (Non Performance)
Ages: 7-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 1
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Mini Company Ballet
Ages: 5-8
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 5
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Thursday Combo Pre-School
Ages: 2.5 yrs-5
Class Type Name: Combo
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 4
2 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Company I HipHop
Ages: 8-13
Class Type Name: Pre-Competition
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Acro (Non Performance)
Ages: 7-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 4
0 spots available
4 waitlisted
Class Name: Competition Acro - PERFORMANCE
Ages: 7-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Susan Corio
Location: 1
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Mini Company Jazz
Ages: 5-8
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 5
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Company Tap (Optional Add)
Ages: 5.5-18
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Jacquie Stablewski
Location: 5
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Ballet Tech II
Ages: 8-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Susan Corio
Location: 4
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Elite HipHop
Ages: 12-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Audrianna Yates
Location: 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Jazz Tech I
Ages: 7-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 2
1 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: Competition Ballet Tech I
Ages: 7-13
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Susan Corio
Location: 4
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Intermediate HipHop
Ages: 9-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Kimberly Goodwin
Location: 1
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Jazz Tech III
Ages: 10-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 2
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Ballet Tech III
Ages: 10-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Susan Corio
Location: 4
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Competition Jazz Tech II
Ages: 9-18
Class Type Name: Competition
Instructor Name: Michelle Granieri
Location: 2
4 spots available
0 waitlisted
9PM
Saturday
10AM
Class Name: Saturday Combo Pre-School
Ages: 2.5 yrs-4.5
Class Type Name: Combo
Instructor Name: Merissa Hescox
Location: 5
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Saturday Tot & Level 1 CHEER Combination Class: Acro & HipHop
Ages: 4-7
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Merissa Hescox
Location: 5
4 spots available
0 waitlisted
11AM
Class Name: CLASS CLOSED
Ages: 4-7
Class Type Name: Combo
Instructor Name: Merissa Hescox
Location: 5
1 spots available
0 waitlisted
12PM