Welcome                  Login
     
Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Click on the tabs at the top of the calendar to view different class calendars (if any). If the class name is green, the class has availability. If the class name is red, the class is full.
Or, click here for help finding the perfect class.

Dance 2018Summer Intensive/Princess Camp 2018

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
TimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstrTimeNameAgesTypeInstr
3:00 - 4:003:15-4:00 Beg. Tap-Monday -Claudia6-10CDH3:00 - 4:003-3:45 Pre-Ballet I- Tuesday- Sierra NOW FORMING 4-6SC*2:15 - 3:152:15-3:00pm Tiny Dancers- Wednesday- Carissa2 yrs-3CCJ10:15 - 11:15Beg.Teen/Adult Ballet- Thursday- Wendy 10+WS*9:00 - 10:009:00-9:45 Pre Ballet I- Friday- Taylor4-6TNS*
3:00 - 4:00Jazz II - Monday - Nicole11+NT*3:00 - 4:00Ballet I/II - Tuesday- Wendy8+WS*3:00 - 4:003-3:45pm Tiny Tap- Wednesday- Tiffany3-5TW3:00 - 4:00 Jazz I- Thursday- Sierra7+SC*9:45 - 10:45 9:45-10:30 Tiny Ballerinas- Friday- Taylor 2 yrs-3TNS*
3:00 - 4:00Open Jazz - Monday- Taylor8+TNS*3:00 - 4:00Tumbling- Tuesday- Christina7+CR3:00 - 4:00Jazz I- Wednesday- Taylor 9+TNS*3:00 - 4:00Beg. Ballet- Thursday- Wendy 7-13WS*9:45 - 10:45Lil Hip Hop- Friday- Darryl 5-7DD
3:15 - 4:153:15-4 Lil Hip Hop - Monday- Latoya5-7LB3:30 - 5:00Ballet II-II/III- Tuesday- Ms. Alex8+AB*3:00 - 4:00Jazz II & III (Artistic Styling)- Wednesday- Nicole12+NT*3:00 - 4:00Praise Hula- Thursday - Lexi 7+LD10:30 - 11:3010:30-11:15 Pre Ballet II - Friday - Taylor6-7TNS*
4:00 - 5:004-4:45 Pre Ballet I- Monday- Taylor4-6TNS*3:45 - 4:453:45-4:30 - Pre Ballet II- Tuesday- Sierra6-7SC*4:00 - 5:004-4:45 Pre Ballet I- Wednesday- Taylor4-6TNS*4:00 - 5:00 Beginning Jazz- Thursday - Sierra7-11SC*3:00 - 4:00Ballet I/II-II - Friday - Nicole 8+NT*
4:00 - 5:00Ballet I- Monday - Nicole 8+NT*4:00 - 5:00Ballet I- Tuesday- Wendy7+WS*4:00 - 5:30Ballet IV-VI- Wednesday- Nicole9+NT*4:00 - 5:00Ballet I/II- Thursday- Wendy8+WS*3:00 - 4:00Open Lyrical - Friday- Amberly12+ARG
4:00 - 5:00Beg. Hip Hop- Monday- Latoya8-13LB4:00 - 5:00Beginning Hip Hop- Tuesday- Serena7-12SS4:00 - 5:00Beg. Ballet- Wednesday- Wendy 8-12WS*4:00 - 5:00Youth Hip Hop 2 - Thursday - Tina8+TS*3:30 - 4:30Beg. Ballet- Friday - Katherine7-10KB*
4:00 - 5:00Tap I- Monday- Claudia8+CDH4:30 - 6:00Ballet III - Tuesday - Carissa11+CCJ4:00 - 5:00Tap I/II- Wednesday- Tiffany7+TW4:15 - 5:154:15-5:00 Pre Ballet I - Carissa5-7CCJ3:30 - 4:30Open Jazz- Friday - Sierra8+SC*
4:45 - 5:454:45-5:30 Beg. Jazz- Monday- Taylor 5-9TNS*5:00 - 6:00Beg. Ballet/Ballet 1- Tuesday- Ms. Alex8+AB*4:45 - 5:454:45-5:30 Pre Ballet II- Wednesday-Taylor6-7TNS*4:45 - 5:45Now Forming - 4:45-5:30 - Tiny Jazz - Thursday - Carissa5-7CCJ4:00 - 5:30Ballet II/III-VI - Friday- Nicole9+NT*
5:00 - 6:00 Tap II- Monday- Claudia8+CDH5:00 - 6:00Open Contemporary- Tuesday - Sierra10+SC*5:00 - 6:30Ballet II- Wednesday- Carissa8+CCJ5:00 - 6:30Ballet 2/3 - Thursday - Monica10+MJ4:30 - 5:30 Boys Beginning Hip Hop- Friday- Darryl 9+DD
5:00 - 5:30Ballet II/III-VI Barre- Monday- Nicole9+AB*5:00 - 6:00Youth Hip Hop 3- Tuesday - Tina10-12TS*5:30 - 6:00Pointe IV-VI- Wednesday- Nicole 11+NT*5:00 - 6:00Beg. Hip Hop - Thursday - Tina9-12TS*4:30 - 5:30Ballet I- Friday- Katherine8+KB*
5:00 - 6:00Youth Hip Hop 1- Monday- Tina 8-13TS*6:00 - 7:00Beg. Teen Hip Hop -Tuesday- Tina 13+TS*5:45 - 6:455:30-6:15 Beg. Jazz- Wednesday- Taylor6-12TNS*5:00 - 6:00Open Jazz -Thursday- Sierra9+SC*4:30 - 5:30Open Contemporary- Friday - Sierra7+SC*
5:30 - 6:30Ballet II/III- Monday- Ms. Alex9+AB*6:00 - 7:00Breakdance- Tuesday -Ben8-11BQ*6:00 - 6:30Variations (Ballet IV+) - Wednesday- Nicole 12+NT*6:00 - 7:00Beginning Teen Ballet - Thursday - Sierra12-18SC*5:30 - 6:00Adv. Pointe- Friday- Katherine12+KB*
5:30 - 7:00Ballet III-VI- Monday- Nicole9+NT*6:00 - 7:00CONDITIONING! Lengthen/Strengthen - Tuesday - Amberly8+ARG6:30 - 7:30Jazz I/II- Wednesday- Taylor11+TNS*6:00 - 7:30Teen Hip Hop 3 - Thursday - Tina 13+TS*5:30 - 6:00Beg Pointe- Friday- Nicole8+NT*
6:00 - 7:006-6:45 Pre Ballet II- Monday-Taylor6-7TNS*6:00 - 7:00Jazz I- Tuesday- Sierra 8+SC*6:30 - 7:30Modern - Thursday - Monica10+MJ5:30 - 6:30Beg. Leaps & Turns- Friday- Kylie7+KK
6:00 - 7:00Teen Hip Hop 2- Monday- Tina 13+TS*7:00 - 8:30 Lyrical II- Tuesday- Amberly 12+ARG7:30 - 8:30PrePro Technique - Thursday - Monica12+MJ5:30 - 6:30Teen Hip Hop 1- Friday - Latoya 13+LB
6:30 - 7:30Intermediate Tumbling- Monday- Christina8+CR7:00 - 8:00Open Hip Hop - Serena8+SS6:00 - 6:30Beginning Variations- Friday- Alexandra12+AB*
6:45 - 7:45Jazz I/II - Monday - Taylor 8+TNS*7:00 - 8:00Teen Breakdance - Tuesday - Ben12+BQ*6:00 - 7:00Intermediate Pas de Deux- Nicole13+NT*
7:00 - 8:00Open Adult Hip Hop- Monday- Darryl 17+DD6:30 - 7:30Beg. Jazz- Friday- Kylie10+KK
7:15 - 8:457:15-8:45 Open Teen Jazz- Monday- George12+GO*6:30 - 7:30Open Hip Hop- Friday- Serena 8+SS
7:00 - 8:00PreProfessional Meeting13+NT*
8:00 - 9:00BALLROOM13+NT*