Welcome                  Login
     
Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Thursday
3PM
Class Name: Ballet Level 1B
Ages: 5-7 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz Technique Turns/Leaps Level 1A
Ages: 7-9 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Laurel Penn
Location: Studio B
11 spots available
0 waitlisted
Class Name: Level 2 Ballet
Ages: 9-11 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: Ballet Level 1A
Ages: 7-9 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz Funk Level 2
Ages: 9-11 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz Funk
Instructor Name: Laurel Penn
Location: Studio B
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Level 4/5 Ballet + YAGP approved
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
1 spots available
1 waitlisted
5PM
Class Name: Boys Stretch/Conditioning/Turns/Jumps
Ages: 10-18 BOYS ONLY (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Level 4/5 Pointe
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Pro Commercial Jazz (Heals)
Ages: 13-18 GIRLS ONLY (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Laurel Penn
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Adv. Ballet Level 6 (+YAGP approved)*
Ages: 13-18 and YAGP approved
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Commercial Jazz Level 4/5
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Laurel Penn
Location: Studio B
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Level 3 Ballet
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Adv. Pointe Level 6 + Pre-Pro Boys
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Jazz Technique Turns/Leaps Level 3/4
Ages: 11-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio B
4 spots available
0 waitlisted
8PM
Friday
9AM
Class Name: Adult Stretch and Conditioning workout
Ages: Adult OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
13 spots available
0 waitlisted
10AM
Saturday
9AM
Class Name: Ballet level 2
Ages: 9-11 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Savea Kagan
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet/Tap
Ages: 3-4 OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Ballet/Tap Combo
Instructor Name: Alexis Weisbrot
Location: Studio C - Classroom
4 spots available
0 waitlisted
10AM
Class Name: Ballet / Tap
Ages: 5-7 OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Ballet/Tap Combo
Instructor Name: Alexis Weisbrot
Location: Studio C - Classroom
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/ Acro Level 1A
Ages: 7-9 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio B
8 spots available
0 waitlisted
11AM
Class Name: Ballet Level 1A
Ages: 7-9 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Alexis Weisbrot
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Modern/Contemporary Level 3/4
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Savea Kagan
Location: Studio B
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Int/Adv. Acro Level 4/5/6
Ages: 11-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
1 spots available
2 waitlisted
12PM
Class Name: Ballet Level 3/4A
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Nancy Dobbs-Owen
0 spots available
1 waitlisted
Class Name: Jazz Technique Turns/Leaps Level 4B/5/6 + Rehearsal
Ages: 13-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
1 spots available
1 waitlisted
Class Name: Team Choreography 4B/5
Ages: 13-16
Class Type Name: Performing Company Classes
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Team Choreography 5/6 Nothingness
Ages: 14-18
Class Type Name: Performing Company Classes
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
1PM
Class Name: Ballet Level 4/5 + YAGP approved
Ages: 11-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Nancy Dobbs-Owen
Location: Studio A
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hip Hop / Breakdance Level 3/4A
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Mike Langford
Location: Studio C - Classroom
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Stretch & Conditioning Level 4B/5/6
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio B
2 spots available
0 waitlisted
2PM
Class Name: Adv. Ballet Level 6 (+YAGP approved)*
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Nancy Dobbs-Owen
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Hip Hop / Breakdance Level 4B/5/6
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Mike Langford
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz Technique Turns/Leaps Level 3/4A + Rehearsal
Ages: 11-13 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio B
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Team Rehearsal 4A/5 Better Together
Ages: 11-13
Class Type Name: Performing Company Classes
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
1 spots available
1 waitlisted
Class Name: Team Rehearsal Level 3/4
Ages: 11-13
Class Type Name: Performing Company Classes
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
3PM
Class Name: Hip Hop / Breakdance Level 2
Ages: 9-11 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Mike Langford
Location: Studio C - Classroom
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Dance Team Rehearsal
Ages: 11-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: YAGP + Teen Solos & Variations
Ages: Teen YAGP + Senior Solos (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
5PM
Monday
9AM
Class Name: Adult Stretch and Conditioning workout
Ages: Adult OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
13 spots available
0 waitlisted
10AM
11AM
12PM
1PM
2PM
3PM
Class Name: Ballet Level 4A
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/Acro/Hip Hop
Ages: 3-5 OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Alexis Weisbrot
Location: Studio C - Classroom
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Mascot Team Jazz/Acro + Rehearsal
Ages: 6-9 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: Ballet Level 1B
Ages: 5-7 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet/Tap Combo
Instructor Name: Alexis Weisbrot
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pointe/ Pre-Pointe AP 3/4
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tween Acro Level 2/3
Ages: 9-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
1 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Adv. Ballet/Turns/Leaps (YAGP)
Ages: YAGP10+ (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet Level 2
Ages: 9-11 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Ashleigh Wilson
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/Contemporary Level 3
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Britany Hall
Location: Studio B
3 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Adv. Ballet Level 6 (+YAGP approved)
Ages: 15+ & YAGP (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet Level 3
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Ashleigh Wilson
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz Funk / Hip Hop Level 4/5
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Jazz Funk
Instructor Name: Britany Hall
Location: Studio C - Classroom
3 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Adult Workout
Ages: Adult (OPEN RECREATIONAL)
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Britany Hall
Location: Studio C - Classroom
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Adv. Pointe Level 6
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Jennifer Currier
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet Level 4/5
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Ballet
Instructor Name: Ashleigh Wilson
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
8PM
Tuesday
3PM
Class Name: Tap / Musical / Theater / Vocal Level 1&2
Ages: 7-10 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Tap
Instructor Name: Kat Mueller
Location: Studio B
5 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: Choreography YAGP Jr. Ensemble
Ages: 10-13
Class Type Name: Performing Company Classes
Instructor Name: Dasha Tertova
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jr. Tap Production (Rehearsal)
Ages: 7-10 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Tap
Instructor Name: Kat Mueller
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: YAGP Ensemble Rehearsal
Ages: 11-13 by (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Dasha Tertova
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Choreography Composition Level 5/6
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Lilian Manansala
Location: Studio C - Classroom
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Contemporary Level 4/5
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Dasha Tertova
Location: Studio A
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Tap Production Level 3/4/5 (Rehearsal)
Ages: 11-16 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Tap
Instructor Name: Kat Mueller
Location: Studio B
0 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Contemporary Level 3/4A
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Lilian Manansala
Location: Studio C - Classroom
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Int/Adv. Musical Theatre Level 4/5/6 (4*by approval)
Ages: 13-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Dasha Tertova
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tween/Teen Musical Theatre / Tap
Ages: 10+ OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Tap
Instructor Name: Kat Mueller
Location: Studio B
11 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Acting & Vocal for Dancers
Ages: 11-18 (OPEN / RECREATION & ACADEMY)
Class Type Name: 2016 Rock Choir
Instructor Name: Kat Mueller
Location: Studio B
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Choreography Composition Level 4/5
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Lilian Manansala
Location: Studio C - Classroom
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: YAGP Senior Contemporary Ensemble (Rehearsal)
Ages: 15-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Dasha Tertova
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
8PM
Wednesday
9AM
Class Name: Adult Stretch and Conditioning workout
Ages: Adult OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Stretch and Tone
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio C - Classroom
13 spots available
0 waitlisted
10AM
11AM
12PM
1PM
2PM
3PM
Class Name: Hip Hop Level 1
Ages: 7-9 (OPEN RECREATIONAL / ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Mike Langford
Location: Studio C - Classroom
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/ Acro/ Hip Hop
Ages: 5-7 OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Jazz Funk
Instructor Name: Kris Engelstad
Location: Studio B
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jr. Team Turns/Leaps Level 2/3/4A + Rehearsal
Ages: 9-11 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
13 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: Jr. Dance Team Rehearsal (Mini/Jr.)
Ages: 6-11 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Jazz
Instructor Name: Anacia Weiskittel
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Hip Hop
Ages: 13+ OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Mike Langford
Location: Studio C - Classroom
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tween Jazz Funk
Ages: 10-12 OPEN RECREATIONAL
Class Type Name: 2016 Jazz Funk
Instructor Name: Kris Engelstad
Location: Studio B
12 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Jr. Crew Rehearsal
Ages: 8-10 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Kris Engelstad
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Kobi (Mix Style) Level 4A
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Kobi Rozenfeld
Location: Studio B
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Pro Danielle (Mix Style Combos)
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Danielle Towne
Location: Studio A
0 spots available
2 waitlisted
6PM
Class Name: Level 4/5 Danielle (Mix Styles)
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Lyrical
Instructor Name: Danielle Towne
Location: Studio B
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Pro Kobi (Mix Styles)
Ages: 15-18 (ACADEMY AUDTION)
Class Type Name: 2016 Contemporary
Instructor Name: Kobi Rozenfeld
Location: Studio A
0 spots available
2 waitlisted
Class Name: Teen Crew Rehearsal
Ages: 11-13 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Kris Engelstad
Location: Studio C - Classroom
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Level 3/4A Danielle (Mix Style)
Ages: 11-13 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Lyrical
Instructor Name: Danielle Towne
Location: Studio B
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Level 4/5 Kobi (Mix Style)
Ages: 13-18 (ACADEMY AUDITION)
Class Type Name: 2016 Lyrical
Instructor Name: Kobi Rozenfeld
Location: Studio C - Classroom
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Senior Crew Rehearsal
Ages: 13-18 (TEAM ONLY)
Class Type Name: 2016 Hip Hop
Instructor Name: Kris Engelstad
Location: Studio A
0 spots available
0 waitlisted
8PM