Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Monday
4PM
Class Name: Hip Hop II
Ages: 8 and up
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Marlise Chel
Location: Room C
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Leaps and Turns
Ages: 10 and up
Class Type Name: Leaps & Turns
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room B
12 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Hip Hop IV
Ages: Invite Only
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Marlise Chel
Location: Room C
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz II/III
Ages: 10 AND UP
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room B
2 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Rehearsals
Ages: 8 an up
Class Type Name: Special Event
Instructor Name: Lori Margolis
30 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Hip Hop III
Ages: Middle school & up.
Class Type Name: Hip Hop
Instructor Name: Marlise Chel
Location: Room C
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Advanced Rythm Tap
Ages: 14 and Up
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Marlise Chel
Location: Room C
2 spots available
0 waitlisted
8PM
Tuesday
10AM
Class Name: Ballet/Tap/Jazz
Ages: 2.5-5 years
Class Type Name: Ballet/Tap/Jazz (Combo)
Instructor Name: Raquel Watson
Location: Room C
1 spots available
0 waitlisted
11AM
12PM
1PM
2PM
3PM
Class Name: Ballet I/II
Ages: 7 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room B
9 spots available
0 waitlisted
4PM
Class Name: Jazz/Musical Theater I/II
Ages: 6 and Up
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Raquel Watson
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Tap I/II
Ages: 8 and up
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room C
4 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Lyrical III
Ages: 12
Class Type Name: Lyrical
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room C
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Ballet
Ages: 12 and Up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
4 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Ballet IV/ Pointe
Ages: 12 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room B
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Beginning Pointe I Tuesday
Ages: Invite Only
Class Type Name: Pointe
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room A
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Teen Jazz/Musical Theater
Ages: 12 and up
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room C
16 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Pilates/Stretch
Ages: 10 AND UP
Class Type Name: Pilates
Instructor Name: Autumn Ericson
11 spots available
0 waitlisted
8PM
Wednesday
4PM
Class Name: Ballet V+
Ages: 14 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room B
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: Lyrical I/II
Ages: 8 and up
Class Type Name: Lyrical
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room C
8 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Ballet III
Ages: 12 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room B
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz II
Ages: 8 and up
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room C
8 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Beginning Pointe I Wed.
Ages: 12 and up
Class Type Name: Pointe
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room C
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/Cont. III Technique
Ages: 12 and up
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room B
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Lyrical II/III
Ages: 10 and up with approval
Class Type Name: Lyrical
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room C
10 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Modern
Ages: 10 and up
Class Type Name: Modern
Instructor Name: Jordyn Margolis
Location: Room C
9 spots available
0 waitlisted
8PM
Thursday
4PM
Class Name: BALLET II Thursday
Ages: 8 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room B
13 spots available
0 waitlisted
Class Name: Cont. II/III invite only
Ages: 11 and up
Class Type Name: Conservatory
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room C
1 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Broadway Tap III
Ages: 11 and up
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Nathalie Walker--Barge
Location: Room C
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Contemporary II
Ages: 10 and up
Class Type Name: Contemporary
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room B
12 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Broadway Tap II
Ages: 10 and up
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Nathalie Walker--Barge
Location: Room C
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: Jazz/Cont. IV Technique
Ages: 12 and up
Class Type Name: Jazz
Instructor Name: Karie Bertilsson
Location: Room B
11 spots available
0 waitlisted
7PM
8PM
Friday
4PM
Class Name: Ballet II Friday
Ages: 10 and up with approval
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
7 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Repertoire
Ages: 10 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
6 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Ballet III Friday
Ages: 12 and Up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
4 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Pre-Pointe Invite Only
Ages: 12 and Up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
4 spots available
0 waitlisted
Saturday
9AM
Class Name: Ballet II/III
Ages: 10 and up with approval
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Ballet/Tap/Jazz Saturday
Ages: 2.5-5 years
Class Type Name: Ballet/Tap/Jazz (Combo)
Instructor Name: Shelby Groussman
Location: Room C
2 spots available
0 waitlisted
10AM
Class Name: Ballet I Saturday
Ages: 5 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Shelby Groussman
Location: Room C
6 spots available
0 waitlisted
Class Name: Beginning Pointe I Sat.
Ages: 12 and up with approval
Class Type Name: Pointe
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
9 spots available
0 waitlisted
Class Description: Invite Only
Class Name: Ballet Conservatory
Ages: 12 and up
Class Type Name: Ballet
Instructor Name: Rebecca Bush
Location: Room B
6 spots available
0 waitlisted
11AM
Class Name: TAP I
Ages: 6 and up
Class Type Name: Tap
Instructor Name: Shelby Groussman
Location: Room C
0 spots available
0 waitlisted
Sunday
5AM
Class Name: Angels May 7th
Ages: Teen and up
Class Type Name: Special Production Team
Instructor Name: Lori Margolis
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: DREAM TEAM GATES
Ages: 6 AND UP
Class Type Name: Special Production Team
Instructor Name: Lori Margolis
Location: Room A
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Mamma Mia Production
Ages: 5 and up
Class Type Name: Special Production Team
Instructor Name: Karie Bertilsson
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: New York Team Interest
Ages: 10 and up
Class Type Name: Special Production Team
Instructor Name: Lori Margolis
12 spots available
0 waitlisted
Class Name: DANCE THE MAGIC
Ages: 7 and up
Class Type Name: Special Production Team
Instructor Name: Lori Margolis
3 spots available
0 waitlisted
Class Description: Disneyland Parade December 9- 11