Enrolling in Classes
Please click on the class to enroll in the class. Hover your mouse over a class to see more details about the class. Or, click here for help finding the perfect class.

   

Thursday
4PM
Class Name: Elevation Ballet 3/4
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation - Jazz 3/4
Ages: 7-10
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Julia Hart
Location: Dance Elite - Studio 5
6 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Begining - Musical Theater
Ages: 6-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Julia Hart
Location: Dance Elite - Studio 5
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation - Hip Hop
Ages: 6-9
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Logan Wentland
Location: Dance Elite - Studio 1
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundations - Building Ballet 2
Ages: 6-9
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
15 spots available
0 waitlisted
Class Name: Lil Hip Hop
Ages: 3.5-5.5
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Claire Choi
Location: Dance Elite - Studio 2
3 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Evolution Ballet 2/3
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Elevation - Hip Hop 1/2
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Logan Wentland
Location: Dance Elite - Studio 4
10 spots available
0 waitlisted
Class Name: Elevation - Jazz 3/4
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Julia Hart
Location: Dance Elite - Studio 3
7 spots available
0 waitlisted
Class Name: Rental - Spandana
Ages: 99+
Class Type Name: Private Lesson
Instructor Name: Guest Instructor
Location: Dance Elite - Studio 2
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Turns & Tech 2/3
Ages: 10-18
Class Type Name: Technique
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
1 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Evolution Ballet 3
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Turns & Tech 1/2
Ages: 10-14
Class Type Name: Technique
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: ZTheory Foundations
Ages: 18+
Class Type Name: Events
Instructor Name: Various Instructors
Location: Dance Elite
0 spots available
0 waitlisted
8PM
Saturday
10AM
Class Name: BB - Creative Dance
Ages: 3-4
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: BB - Combo (Saturday)
Ages: 4-5.5
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
10 spots available
0 waitlisted
11AM
Class Name: BB - Accelerated Combo (Sat)
Ages: 5-6
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
7 spots available
0 waitlisted
12PM
Monday
4PM
Class Name: EPC Jazz 4
Ages: 10-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Lyrical 1
Ages: 7-11
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
0 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: EPC Jazz 1
Ages: 7-11
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Lyrical 4
Ages: 10-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Lyrical 3
Ages: 8-13
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
0 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: EPC Contemporary 2
Ages: 8-11
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution - Ballet 4
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Irene Beausoleil
Location: Dance Elite - Studio 4
9 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Character Jazz
Ages: 8-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: EPC Jazz 3
Ages: 8-11
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 3
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Jazz 2
Ages: 8-11
Class Type Name: Company
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Pre-Pointe/Pointe
Ages: 12-18
Class Type Name: Technique
Instructor Name: Irene Beausoleil
Location: Dance Elite - Studio 1
1 spots available
0 waitlisted
8PM
Tuesday
4PM
Class Name: BB - Creative (Tues)
Ages: 3-4.5
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Kate Brewer
Location: Dance Elite - Studio 3
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation - Just Jazz 1/2
Ages: 6-9
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
4 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: BB - Tiny Twos
Ages: 2 yrs-3.5
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Madi Mullineux'Perrault
Location: Dance Elite - Studio 4
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Private with Casey
Ages: 14+
Class Type Name: Private Lesson
Instructor Name: Casey Younger
Location: Dance Elite - Studio 2
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: BB - Accelerated Combo
Ages: 5-6
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Kate Brewer
Location: Dance Elite - Studio 3
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: BB - Combo (Tuesday)
Ages: 4-5.5
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Madi Mullineux'Perrault
Location: Dance Elite - Studio 4
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Elev/Evolution - Tap 2
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Casey Younger
Location: Dance Elite - Studio 2
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Int/Adv - Musical Theatre
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
7 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Adult Jazz
Ages: 16+
Class Type Name: Teen/Adult Jazz
Instructor Name: Madi Mullineux'Perrault
Location: Dance Elite - Studio 4
8 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution - Tap 3/4
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Casey Younger
Location: Dance Elite - Studio 2
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation - Lyrical
Ages: 6-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
4 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: EPC Tap
Ages: 9-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Casey Younger
Location: Dance Elite - Studio 2
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Elevation - Jazz 2/3
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 1
2 spots available
0 waitlisted
8PM
Wednesday
4PM
Class Name: EPC Jazz 5
Ages: 13-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution - Jazz 3/4
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution Lyrical 2/3
Ages: 9-12
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 3
4 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation Tap
Ages: 6-9
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Kristin Beima-Sofie
Location: Dance Elite - Studio 2
3 spots available
0 waitlisted
5PM
Class Name: Elevation - Lyrical 3/4
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution - Jazz 2/3
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 5
2 spots available
0 waitlisted
Class Name: Evolution - Lyrical 3/4
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 1
2 spots available
0 waitlisted
6PM
Class Name: Adult Tap
Ages: 12+
Class Type Name: Teen/Adult Tap
Instructor Name: Kristin Beima-Sofie
Location: Dance Elite - Studio 3
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: BB - Accelerated Combo (Wed)
Ages: 5-6
Class Type Name: Building Block
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 2
3 spots available
0 waitlisted
Class Name: EPC Hip Hop
Ages: 8-18
Class Type Name: Company
Instructor Name: Valerie Juguilon
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted
Class Name: Found/Elev - Ballet 3
Ages: 9-12
Class Type Name: Elevation
Instructor Name: Margaux Gex
Location: Dance Elite - Studio 5
5 spots available
0 waitlisted
Class Name: Foundation - Building Ballet 1 (Wed)
Ages: 6-9
Class Type Name: Foundation
Instructor Name: Leah Fadenrecht
Location: Dance Elite - Studio 4
2 spots available
0 waitlisted
7PM
Class Name: Elevation Hip Hop 3/4
Ages: 9-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Valerie Juguilon
Location: Dance Elite - Studio 1
1 spots available
0 waitlisted
Class Name: Adult Hip Hop
Ages: 16+
Class Type Name: Teen/Adult Hip Hop
Instructor Name: Amy Bodnar
Location: Dance Elite - Studio 5
4 spots available
0 waitlisted
8PM
Class Name: Evolution - Hip Hop
Ages: 12-18
Class Type Name: Evolution
Instructor Name: Valerie Juguilon
Location: Dance Elite - Studio 1
0 spots available
0 waitlisted